Ogólnopolska kampania "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”

Data publikacji 22.11.2018

„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” to idea przewodnia ogólnopolskiej kampanii, która ruszyła wczoraj w całym kraju. W jej ramach kierowcy przez najbliższe cztery soboty będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie. Kampania ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla ich bezpieczeństwa jest stan oświetlenia pojazdu.

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Już w najbliższą sobotę (24.11.18) na wybranych stacjach kontroli pojazdów w całym kraju kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie. Kampania ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla ich bezpieczeństwa jest stan oświetlenia pojazdu.  

Akcję "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" prowadzą Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Instytut Transportu Samochodowego. Partnerami są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów oraz wytypowane stacje kontroli pojazdów w całym kraju. W naszym województwie do akcji przystąpiły 4 stacje, jednak cały czas mogą zgłaszać się kolejne, zainteresowane udziałem. W akcję włączyła się również firma Neptis S.A, która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Kierowcy, którzy posiadają tę aplikację otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia. Wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania w całym kraju znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/.

W cztery soboty: 24 listopada, a także 1, 8 i 15 grudnia kierowcy mogą za darmo, w wybranych stacjach diagnostycznych na terenie całego kraju, w tym również w naszym województwie, sprawdzić światła w samochodach. Sprawdzany będzie stan żarówek, lamp i ustawienie świateł. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz stan oświetlenia w pojazdach, w szczególności mając na uwadze obecne warunki drogowe, kiedy szybciej zapada zmierzch i często występują niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Jakość oświetlenia pojazdów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Źle ustawione światła nie będą oświetlały pobocza, mogą oślepiać innych kierowców, a także pieszych, co może doprowadzić nawet do wypadków.

Poniżej wykaz stacji kontroli pojazdów, które w dniach 1, 8 i 15 grudnia biorą udział w akcji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego:

 

        

Kujawsko-pomorscy policjanci przez najbliższe tygodnie będą czujnie przyglądać się oświetleniu pojazdów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.

Dodatkowo funkcjonariusze będą propagować zasadę Widzieć – i być widocznym. Ta uniwersalna zasada dotyczy wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Obowiązkiem kierowcy jest zadbać o właściwe oświetlenie pojazdu natomiast obowiązkiem pieszego jest zadbać o własną widoczność. Dobre i sprawne oświetlenie pojazdu oraz pieszy wyposażony w elementy odblaskowe to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.


ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z MOŻLIWOŚCI BEZPŁATNEGO SPRAWDZENIA ŚWIATEŁ W POJAZDACH!

WSZYSTKO W RAMACH AKCJI „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”

Autor: kom. Joanna Jakubas
Publikacja: Piotr Pawlaczyk

Polecane filmy: Kanał YouTube KWP w Bydgoszczy

Aktualności Sztuki Wyboru

    Adres redakcji:
 
Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Wydział Komunikacji Społecznej, ul. Powstańców Wielkopolskich 7, 85-090 Bydgoszcz
tel. (52) 588 13 90
Napisz do nas
 
W sprawie nadsyłania materiałów redakcyjnych prosimy o kontakt:
asp. sztab. Paulina Malinowska, tel. (52) 588 13 20
paulina.malinowska@bg.policja.gov.pl
 
    Materiały prasowe:

Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych. Redakcja zastrzega sobie prawo skracania, adjustacji, zmiany tytułów i opracowania redakcyjnego przyjętych tekstów do publikacji. Redakcja zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego publikowania listów i nieodpłatnego wykorzystania publikowanych materiałów na stronie internetowej www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl. Za treść zamieszczonych ogłoszeń i listów redakcja nie odpowiada. Kopiowanie materiałów tylko za zgodą redakcji.