Wymiana doświadczeń w zakresie systemu szkoleń i wykonywania zadań przez dzielnicowych - INTPATROL

Konferencja podsumowująca projekt

Data publikacji 18.09.2015
W dniach 28-29.01.2009 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się Konferencja podsumowująca projekt „Wymiana doświadczeń w zakresie systemu szkoleń i wykonywania zadań przez dzielnicowych - INTPATROL” realizowany z Programu „Uczenie się przez całe życie – Leonardo da Vinci ze środków Komisji Europejskiej.

W ramach projektu ośmioosobowa grupa funkcjonariuszy reprezentujących KWP w Bydgoszczy, KMP w Toruniu i jednostki szczebla podstawowego (komisariaty i posterunki) z terenu powiatu toruńskiego w dniach 15–23.11.2008 roku przebywała na stażu w Polizeiinspektion w Göttingen w Niemczech. W czasie pobytu w Getyndze policjanci zapoznali się ze strukturą organizacyjną policji oraz szkół policji landu Dolnej Saksonii, systemem szkoleń dzielnicowych, sposobami realizacji zadań z zakresu prewencji kryminalnej, statystykami zdarzeń drogowych, dokumentacją prowadzoną przez niemieckiego dzielnicowego oraz wyposażeniem stanowisk pracy dzielnicowych. Po powrocie do kraju policjanci wspólnie opracowali Raport z przebiegu wymiany doświadczeń z niemieckimi dzielnicowymi w Getyndze.


Konferencja została zorganizowana przez uczestników wymiany, Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy i Zespół ds. Funduszy Europejskich KWP w Bydgoszczy dla kierowników rewirów dzielnicowych Komend Miejskich/Powiatowych Policji, kierowników posterunków Policji oraz osób bezpośrednio nadzorujących pracę dzielnicowych z jednostek Policji woj. kujawsko-pomorskiego.
 
Celem konferencji było przekazanie zdobytej wiedzy i doświadczenia przez Beneficjentów projektu w zakresie roli i zadań wykonywanych przez niemieckich dzielnicowych oraz uświadomienie funkcjonariuszom policji, iż potencjał tkwi w nich samych a nie zależy od ilości posiadanego sprzętu przez poszczególne jednostki. To od policjantów, ich kreatywności zależy efektywność działań Policji. Dzielnicowy pełni szczególną rolę jako policjant pierwszego kontaktu, ponieważ poprzez pryzmat jego pracy społeczeństwo ocenia Policję.

Konferencję w pierwszym dniu otworzył insp. Krzysztof Gajewski – Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy podkreślając jak ważna jest nie tylko wzajemna wymiana doświadczeń między jednostkami policji różnych krajów, ale również dalsze rozpowszechnianie zdobytej wiedzy przez uczestników projektu wśród swoich kolegów z innych jednostek. Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy wyraził nadzieję, że zdobyte w Niemczech wiedza i doświadczenie zostaną wykorzystane przez funkcjonariuszy policji do wdrażania w swoich jednostkach ciekawych rozwiązań zmierzających do poprawy efektywności pracy dzielnicowych w woj. kujawsko–pomorskim.

Program konferencji przedstawiał się następująco:
9.30–9.45 powitanie uczestników przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy,
9.45–10.00 przedstawienie organizatorów oraz kolejnych punktów programu szkolenia,
10.00–10.45
przedstawienie raportu z udziału delegacji policjantów garnizonu kujawsko – pomorskiego w szkoleniu w Polizeiinspektion Göttingen,
10.45–11.45 różnice w systemie szkolenia polskich policjantów, a rozwiązaniami stosowanymi od 2007 roku w landzie Dolna Saksonia,
12.00–12.50 różnice w postępowaniu z nieletnimi – sprawcami czynów karalnych oraz moralnie zagrożonych w Polsce, a rozwiązaniami stosowanymi w landzie Dolna Saksonia (wychowanie poprzez pracę w Zakładzie Karnym dla nieletnich),
13.00–13.25 realizacja procedury Niebieskiej Karty w kontekście występujących różnic w kompetencjach niemieckiej policji,
13.25–14.00 różnice w strukturach polskiej i niemieckiej policji,
14.00–14.20 pytania uczestników seminarium,
14.20–14.30 podsumowanie i zakończenie konferencji.


W pierwszym dniu w Konferencji uczestniczyli przedstawiciele Komend Miejskich Policji w Bydgoszczy i Toruniu oraz Komend Powiatowych Policji: w Żninie, Nakle nad Notecią, Sępólnie Krajeńskim, Inowrocławiu, Tucholi, Mogilnie, Golubiu – Dobrzyniu, Rypinie i Aleksandrowie Kujawskim. Natomiast w drugim dniu w Konferencji uczestniczyli funkcjonariusze z: Komend Miejskich Policji w Bydgoszczy, Włocławku i Grudziądzu oraz Komend Powiatowych Policji w Radziejowie, Lipnie, Wąbrzeźnie, Świeciu, Chełmnie i Brodnicy.

Izabela Adamczak–Garstecka
Zespół ds. Funduszy Europejskich
Komenda Wojewódzka Policji
w Bydgoszczy

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony