JUBILEUSZ 20-LECIA SEKCJI POLSKIEJ IPA

Historia Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA

Data publikacji 18.09.2015

13 października 1992 roku odbyło się zebranie założycielskie Bydgoskiej (późniejszej Kujawsko-Pomorskiej) Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA



Powstanie struktur Kujawsko-Pomorskiej Grupy IPA
Kadencja 1992-1996 (Kierownik M. Laudański)
Kadencja 1996-2002 (Przewodniczący J. Zieliński)
Kadencja 2002-2008 (Prezes K. Rozpędowski)
Kadencja 2008-2010 (Prezes J. Zielińki)
Kadencja 2010 i obecnie (Prezes J. Archacki)






Powstanie struktur Kujawsko-Pomorskiej Grupy IPA


Jubileusz 20-lecia istnienia IPA Sekcja Polska jest również świętem Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA. Powstała ona bowiem w tym samym roku, kiedy to w Kiekrzu k/Poznania miał miejsce historyczny, założycielski kongres Sekcji Polskiej IPA, tj. w 1992.

13 października owego roku odbyło się zebranie założycielskie Bydgoskiej (późniejszej Kujawsko-Pomorskiej) Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, w którym wzięło udział 21 osób. Kierownikiem Grupy został Mirosław Laudański. Kilka dni później nastąpiła formalna rejestracja Grupy Wojewódzkiej IPA w Bydgoszczy jako stowarzyszenia.


Kadencja 1992-1996 (Kierownik Mirosław Laudański)


W czasie Kadencji I Zarządu, tj. w latach 1992-1996, nastąpiło pierwsze formalne nawiązanie kontaktów międzynarodowych z sekcjami europejskimi Stowarzyszenia, tj. z Danią Austrią, Szwajcarią, Portugalią, Holandią i Anglią, które zaowocowały wyjazdem do Holandii i Belgii. W tym czasie Bydgoska Grupa Wojewódzka gościła u siebie członków belgijskiej oraz angielskiej sekcji IPA.

Kadencja 1996-2002 (Przewodniczący Jacek Zieliński)

W latach 1996-2002, kiedy to Przewodniczącym Grupy Wojewódzkiej został Jacek Zieliński, nastąpiło nawiązanie kontaktów z innymi organizacjami (m.in. Policyjnym Towarzystwem Sportowym), które zaowocowały udziałem Grupy w koordynowanych przez te organizacje przedsięwzięciach, m.in. Ogólnopolskim Spływie Płetwonurków (1998), Międzynarodowych Mistrzostwa Polski Federacji Sportu „Gwardia” (1998).


W czerwcu 1997 roku Kujawsko-Pomorska Grupa Wojewódzka była gospodarzem III Krajowej Konferencji Sekcji Polskiej IPA. W tym okresie zapoczątkowano również cykl corocznych imprez o charakterze międzynarodowym „Międzynarodowe Dni Przyjaźni – Pożegnanie Lata”.


Kadencja 2002-2008 (Prezes Krzysztof Rozpędowski)

Lata 2002-2008, kiedy to funkcję Prezesa Zarządu sprawował Krzysztof Rozpędowski, to czas zacieśniania więzów przyjaźni z członkami IPA z Litwy. Kontynuowano także cykliczną imprezę „Pożegnanie Lata”.


Kadencja 2008-2010 (Prezes Jacek Zieliński)

W roku 2008 Prezesem Zarządu został ponownie Jacek Zieliński. Jego kadencja to okres dalszej aktywizacji środowiska policyjnego wokół struktur IPA.

Kadencja 2010 i obecnie (Prezes Jerzy Archacki)

Od czerwca 2010 roku Prezesem Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Sekcja Polska jest Jerzy Archacki. Dwa ostatnie lata to okres dynamicznych zmian strukturalnych: reaktywacja Regionu Toruń oraz utworzenie nowych Regionów Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej: Brodnica, Włocławek, Ciechocinek, Świecie, Tuchola i Żnin. Wzrost aktywności stowarzyszenia idzie w parze z ulepszaniem zaplecza technicznego; dzięki przychylności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy dysponuje ono nową i nowocześnie wyposażoną siedzibą.

W ciągu tego czasu nastąpiła intensyfikacja współpracy z Mundurowym Klubem Rzeczpospolitej Polskiej, a na arenie międzynarodowej - zacieśnienie współpracy w formie wymiany doświadczeń z amerykańską sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, wymiany stażowe funkcjonariuszy polskich i niemieckich oraz irlandzkich w ramach inicjatywy „Placement Programme”.

Czas ten to również umacnianie stosunków z krajami wschodniej Europy; Litwą (uczestnictwo członków Grupy Wojewódzkiej w 12 Międzynarodowym Zlocie Policji na Litwie), Rosją (wizyta członkini Sekcji Rosyjskiej IPA) oraz Tatarstanem (wizyta członka Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej w tym kraju oraz rewizyta tatarstańskich policjantów w Polsce).

Nowa odsłona w działalności stowarzyszenia znalazła uznanie w środowisku służb mundurowych: w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił bowiem znaczący wzrost liczby członków, których w 2010 roku było 126, a obecnie jest już prawie 500.


Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony