Czy potrafisz rozpoznać manipulację?

Data publikacji 18.09.2015

Spróbuj przekonać się czy dobrze rozumiesz ludzi. Równocześnie możesz sprawdzić, czy również potrafisz rozpoznać manipulacje.

Spróbuj przekonać się czy dobrze rozumiesz ludzi. Równocześnie możesz sprawdzić, czy również potrafisz rozpoznać manipulacje. Proponuję Ci psychozabawę. Poniżej znajduje się szereg pytań. Postaraj się najpierw udzielić sobie odpowiedzi, a dopiero potem przeczytaj uzasadnienia. Zlicz uzyskane punkty. Być może dowiesz się o sobie czegoś nowego ;)

1.    Jak sądzisz, ilu sportowców zdecydowałoby się na zastosowanie niewykrywalnych środków dopingowych, gwarantujących im sukces, jednak za cenę przedwczesnej śmierci?
A.    Nikt;
B.    Do 25%;
C.    25-50%;
D.    Powyżej 50%;

Wyniki badań wskazują, że ludzie często bardziej sobie cenią samoocenę niż zdrowie, czy życie. Czy jesteś zdziwiony jeśli powiem Tobie, że prawidłowe odpowiedzi to ?

a) 0, b) 1, c) 2, d) 3

2.    Wiele kobiet w kontaktach z mężczyznami:

A.    Dąży do zaprezentowania swojej inteligencji;
B.    Dąży do zaprezentowania swoich uzdolnień artystycznych, lub innych walorów niż inteligencja;
C.    Stara się nie ujawniać ze swoim poziomem inteligencji;
D.    Stara się nie ujawniać ze swoim poziomem zdolności artystycznych;

W relacjach z mężczyznami często zdarza się, że kobiety stosują technikę udawania „głupiej blondynki”, czy „bezradnego podlotka”, nie ujawniając swoich rzeczywistych atrybutów. Taki wizerunek jest zgodny ze stereotypowo pojmowaną rolą kobiety, przy czym nie ma on wiele wspólnego z rzeczywistością. Kreowanie pożądanego społecznie wizerunku jest sposobem na wywarcie wpływu na otoczenie. Punktacja odpowiedzi przedstawia się następująco:

a)1, b) 2, c) 3, d) 0

3.     Wyobraź sobie, że poprosisz kogoś o publiczne wygłoszenie poglądu, z którym on sam się nie zgadza, ale równocześnie musi wykonać Twoje polecenie (np.: prosisz nastoletniego syna, by ten przekonał młodsze rodzeństwo, że należy być w domu najpóźniej o godzinie 18.00). Postanawiasz tę osobę wynagrodzić za wyświadczoną przysługę, ale jednocześnie chciałbyś, aby i ona przekonała się do tego poglądu. Szansa na to, że zmieni własne stanowisko, jest wyższa wtedy, kiedy:

A.    Otrzyma ona dużą nagrodę za wygłoszeniu poglądu niezgodnego z jej własnym;
B.    Otrzyma ona małą nagrodę za wygłoszeniu poglądu niezgodnego z jej własnym;

Osoba, która otrzymała małą nagrodę, zaczyna przekonywać samą siebie. Myśli sobie, że przecież gdyby „wewnętrznie” nie wierzyła w to, co mówi, to w końcu by nie wygłosiła danej opinii, czyż nie? Nie zrobiłaby tego też za tę „marną” nagrodę. …Przekonuje siebie sama, że to MUSI być również JEJ osobisty pogląd. Poza tym skoro ktoś już publicznie coś zadeklarował, to chce być spostrzegany jako konsekwentny i biorący odpowiedzialność za swoje słowa. Znane jest Tobie być może powiedzenie, że nie należy sobie „robić z buzi cholewy”… No i oto mamy mechanizm wpływu. Odpowiedzi:

a)0, b) 3,

4.    Właśnie przystępujesz do negocjacji. Wiadomo, że są obszary, na których zależy ci najbardziej i jest też kilka mniej istotnych kwestii w których jesteś skłonny przystać na ustępstwa. Pracujesz nad strategią negocjacji. Postanawiasz:

A.    Że to ty rozpoczniesz negocjacje, zaczynając od najważniejszych warunków i masz zamiar ustąpić jako pierwszy;
B.    Chcesz dla polepszenia atmosfery ustąpić w mało istotnej kwestii;
C.    Dążysz do uzyskania ustępstwa partnera w mało istotnej kwestii;
D.    Od razu dążysz do uzyskania ustępstwa w najbardziej istotnej kwestii;

Tutaj  mamy mechanizm znany pod nazwą „stopa w drzwiach”, lub od „rzemyczka do koziczka”. Osoby, które już coś dla nas zrobiły dużo bardziej skłonne zrobić to ponownie. Strategia rozpoczynania od małej prośby, by ostatecznie osoba uzyskała zgodę na zrealizowanie większej prośbę. Można też z powodzeniem pokusić się o małe(!!!) ustępstwo na początek.  Po pierwsze to TY zaczynasz – co kieruje negocjacje na pewien, obrany przez Ciebie tor, a po drugie partner czuje się zobowiązany do ustępstwa, skoro Ty już to poczyniłeś. Reguła wzajemności to bardzo skuteczne narzędzie. Odpowiedzi:

a) 0, b) 2, c) 3, d) 1

5.    Kto jako pierwszy pożyczy Tobie pieniądze – ta osoba, od której kiedyś coś pożyczyłeś, czy ta, od której nic jeszcze nie pożyczałeś?
A.    Ta od której pożyczyłeś pieniądze wcześniej;
B.    Ta od której nie pożyczałeś;

Oczywiście już wiesz, że działa tu ten sam mechanizm, co w poprzednim przykładzie – czyli „stopa w drzwiach”. Cytując Leonarda da Vinci „Łatwiej powiedzieć ,nie" na początku, niż na końcu.” Odpowiedzi:

a)3 b)0

6.    Jak sądzisz, która strategia jest najskuteczniejsza, aby coś szybko sprzedać?

A.    Zawyżenie ceny na produktach, aby sprawić klientom niespodziankę przy kasie, informując ich o rzeczywistej cenie;
B.    Pozostawienie rzeczywistej ceny;
C.    Zaniżenie ceny na produktach, a przy kasie poinformowanie klientów o zaistniałej pomyłce;
D.    Brak ceny na produktach, żeby móc porozmawiać z klientami i poinformować ich o cenie ustnie;

Skuteczna technika to tzw. „niska piłka”. Klient kuszony jest nadzieją na jakiś zysk (czyli jakiś „gratis”, niska cena itp.),, który wpływa na podjęcie decyzji o zakupie. Następnie, już po decyzji, ale przed jej sfinalizowaniem, zysk ten zostaje wycofany. Czy znasz to z marketów, kiedy przy kasie okazuje się, że wybrany przez Ciebie towar wcale nie jest w promocyjnej cenie? Oddajesz go? No właśnie… wiele osób tego nie robi. Odpowiedzi:

a)0, b) 1, c) 3, d) 2

7.     Jak sądzisz, jaki efekt przyniosłaby prohibicja?
A.    Zmniejszenie spożycia;
B.    Zwiększenie spożycia;
C.    Spożycie pozostanie na tym samym poziomie;
D.    Zakaz wpłynie na dodatkowe zwiększenie spożycia narkotyków;

Niech za komentarz starczy cytat Georga Bernarda Shaw: „Powiedz mu, że na niebie jest bilion gwiazd. Uwierzy. Ale powiedz mu, że ta ławka jest świeżo malowana,  a zaraz dotknie jej palcem.”

a)0, b) 3, c) 1, d) 2

A teraz wyniki:
0- 7 Słabo radzisz sobie z przewidywaniem zachowań innych. Uważaj, możesz być narażony na ataki manipulantów;
8 - 15 Przeciętnie potrafisz przewidywać niektóre zachowania ludzi.
16 - 17 Nie tak łatwo Cię zmanipulować;
18 - 21 Świetnie sobie radzisz z wykrywaniem manipulacji, albo jesteś psychologiem społecznym.

Czy wyniki Cię zaskoczyły?

Opracowała:
Karolina Engelgardt
Zarządzanie Zasobami Ludzkimi
Sekcja Psychologów  KWP w Bydgoszczy

Literatura:
•    Witkowski  T., „PSYCHOMANIPULACJE. JAK JE ROZPOZNAWAĆ I JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ” . 2000, Oficyna Wydawnicza UNUS.
•    Cialdini, R. "WYWIERANIE WPŁYWU NA LUDZI. TEORIA I PRAKTYKA". 2000, GWP.

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony