Jak skutecznie osiągać swoje wymarzone cele? - Artykuły - Policja Kujawsko-Pomorska

Policja Kujawsko-Pomorska

Jak skutecznie osiągać swoje wymarzone cele?

Data publikacji 18.09.2015

Wielu ludzi na świecie nieustannie marzy o tym, aby móc kiedyś poczuć smak sukcesu. Wielu też zastanawia się jak to możliwe, że jedni osiągają to czego pragną, zaś inni ponoszą klęskę, która prowadzi do smutku, rozczarowania i niechęci do podejmowania prób zmiany czegokolwiek na lepsze.

Wielu ludzi na świecie nieustannie marzy o tym, aby móc kiedyś poczuć smak sukcesu. Wielu też zastanawia się jak to możliwe, że jedni osiągają to czego pragną, zaś inni ponoszą klęskę, która prowadzi do smutku, rozczarowania i niechęci do podejmowania prób zmiany czegokolwiek na lepsze.

Urzeczywistnienie marzeń zależy od tego czy potrafisz marzyć jasno określając cele, za którymi będziesz podążał z absolutną wiarą w ich realizację.
Żeby osiągnąć sukces musimy przede wszystkim wiedzieć, jaki ten sukces ma być. Czy chcemy „schudnąć”, „przestać palić”, „zacząć systematycznie ćwiczyć na siłowni itp.”. Jeśli już zdecydujemy, czego pragniemy to warto spisać nasze marzenia i sformułować nasze cele według poniższych wskazówek: 

 • Określaj cele w sposób pozytywny – zapisuj to, co chcesz mieć/osiągnąć a nie to, czego nie chcesz: Chcę być zdrowy( zamiast: nie chcę chorować.). Chcę być silny (zamiast: nie chcę być słaby) itp.
 • Pamiętaj, że nasz umysł przyciąga to, o czym najczęściej myślimy.
 • Zapisuj cel w czasie teraźniejszym – Czuję się świetnie, Systematycznie ćwiczę na siłowni, itp.
 • Określaj cele w konkretny, precyzyjny sposób – jeśli np. chcesz mieć mieszkanie – określ wielkość mieszkania, rozkład pomieszczeń, wyobraź sobie jak je urządzisz, jakiego koloru będą ściany itp. 
 • Wyznaczaj dokładny termin osiągnięcia danego celu – np. 25 marzec 2012 rok.
 • Zbadaj czy cel jest ekologiczny – zastanów się nad tym, czy realizacja Twojego celu nie zaszkodzi Tobie lub innym osobom. Czy Twoje intencje są czyste? 
 • Sprawdź jakimi zasobami dysponujesz – znając własne możliwości, umiejętności, kapitał, wiedzę, itd. będziesz wiedział jak długą drogę masz do przebycia i jak rozłożyć siły. 
 • Napisz jakie działania wykonasz, aby zapoczątkować osiągnięcie Twojego celu. Określ kiedy i jak to wykonasz! 
 • Codziennie wykonuj jakieś działanie, które będzie zbliżać Cię do osiągnięcia celu. Pamiętaj, że lepiej działać systematycznie, małymi kroczkami niż wielkimi skokami. Pamiętaj, że nawet największy cel można rozbić na mniejsze i osiągać je po kolei (najlepiej do każdego z tych kawałków wyznaczyć konkretną datę realizacji). 
 • Zapisuj co zyskasz jeżeli osiągniesz swój cel – opisz konkretnie po czym poznasz, że osiągnąłeś sukces? Wymień jak najwięcej takich rzeczy. Poczuj, zobacz, usłysz korzyści, jakie daje sukces.
 • Wybieraj cele motywujące i zależne od Ciebie – czy sam jesteś w stanie go osiągnąć? Pamiętaj, że w im większym procencie cel zależy od Ciebie, tym większe prawdopodobieństwo że go osiągniesz! Zadbaj, abyś dążył do jego realizacji z przyjemnością, entuzjazmem i pasją.
 • I ostatnie: Dbaj o siebie! Nigdy nie pozwól, żeby cokolwiek, łącznie z celami, które sobie wyznaczyłeś szkodziło Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

A oto ćwiczenie (zrób je teraz), które umożliwi praktyczne zastosowanie powyższych wskazówek.

 Metoda trzech kroków w osiąganiu sukcesów - burza myśli (zwana też metodą 20 pomysłów by Earl Nightingale).
Krok 1.: Weź kartkę papieru i napisz u góry strony swój cel w postaci pytania. Np: Co mogę zrobić aby zrzucić 5 kilo w ciągu 3 miesięcy? Co mogę zrobić, aby rzucić palenie w ciągu miesiąca? Co mogę zrobić, aby wyjechać z rodziną na wakacje nad morze?
Krok 2.: Teraz napisz na kartce minimum 20 odpowiedzi. Nie 10, nie 15 ani nie 19. Musi ich być przynajmniej 20! Możesz napisać więcej. Pierwsze odpowiedzi będą przychodziły łatwo, kolejne coraz trudniej. Wymyślenie ostatnich może być bardzo ciężkie, ale o to chodzi! Im ciężej, tym lepiej dla Ciebie! Im bardziej wysilisz swoją kreatywność, tym lepsze otrzymasz rozwiązania. Czasem bywa tak, że ostatnia odpowiedź jest najlepsza. Jeśli każdy dzień rozpoczniesz od zastanowienia się nad odpowiedziami, przez cały dzień będziesz utrzymywać stan wysokiej kreatywności. 
Krok 3.: Wybierz przynajmniej jedną odpowiedź i natychmiast podejmij działanie!  Samo zrobienie ćwiczenia nic nie zmieni. Podejmij teraz działanie! 

Osiąganie celów niewątpliwie kształtuje naszą osobowość i silną wolę. To dzięki nim osiągamy  coś w życiu, czujemy smak sukcesu. Jednocześnie uczymy się pokonywać  przeciwności i  własne słabości, a co za tym idzie, unikamy i/lub uodporniamy się na porażki.

Opracowała: podinsp. Elżbieta Sadzikowska
Sekcja Psychologów KWP w Bydgoszczy

Inspiracją do artykułu była książka A. Śmigielskiego „Podążaj za marzeniami” oraz artykuły na temat „ Jak osiągać cele?” zamieszczone w Internecie i literaturze psychologicznej.