Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Policjanci włocławskiej grupy SPEED namierzyli auto z cofniętym licznikiem

Data publikacji 09.01.2020

Od początku roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, w ramach których policjanci nabyli nowe uprawnienia. Oznacza to, że podczas kontroli drogowej funkcjonariusze spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach i sprawdzają czy nie został on cofnięty, co jest przestępstwem. Właśnie z tego powody przed sądem będzie się musiał tłumaczyć m.in. kierowca renault , w którego pojeździe policjanci z włocławskiej grupy SPEED ujawnili nieprawidłowości stanu drogomierza.

Od 1 stycznia policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają stan licznika w kontrolowanym pojeździe, następnie odczytane wskazania przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Stamtąd uzyskują informację o stanie licznika podczas ostatniego badania technicznego. Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo, które jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. 

Od momentu wprowadzenia nowych przepisów policjanci z Włocławka ujawnili 6 przypadków niezgodności stanu licznika w chwili kontroli z jego wskazaniami podczas ostatniego badania technicznego. Jedną z pierwszych nieprawidłowości tego typu odkryli policjanci z włocławskiej grupy SPEED. We wtorek (07.01.20) mundurowi zatrzymali do kontroli renault, którego 22-letni kierujący naruszył kilka przepisów ruchu drogowego. W trakcie sprawdzania stanu licznika auta okazało się, że drogomierz wskazuje o kilka tys. km mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. Wobec tego funkcjonariusze sporządzili niezbędną dokumentację, w tym fotograficzną, która będzie podstawą do wszczęcia postępowania, które z kolei wyjaśni okoliczności tego przestępstwa. 

Za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym mieszkaniec Włocławka został ukarany mandatami i punktami karnymi, natomiast za nieprawidłowości stanu licznika właściciel pojazdu będzie się tłumaczył przed sądem.

Autor: st. sierż. Anita Szefler-Ciupińska
Publikacja: Kamila Ogonowska