Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!! - Aktualności - Policja Kujawsko-Pomorska

Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!

"Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" to hasło przewodnie działań zorganizowanych przez WRD KWP w Bydgoszczy, których celem jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym, poruszającym się po drodze po zmierzchu, o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Kujawsko-pomorscy policjanci w ramach akcji rozdają odblaski i informują, jak ważne jest ich noszenie.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy poruszają się po zmierzchu po drodze poza terenem zabudowanym dzisiaj (20.10.17) od wczesnych godzin rannych w całym województwie prowadzone są działania pod nazwą „Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!”. Funkcjonariusze, podczas akcji, zwracają szczególną uwagę na to, czy poza terenem zabudowanym piesi są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność na drodze. Osobom, niestosującym się do tego właśnie przepisu ruchu drogowego policjanci będą wręczać właśnie takie upominki, dzięki którym zwiększy się ich bezpieczeństwo, a tym samym, aby dalej poruszały się po drodze zgodnie z obowiązującym prawem. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości niechronionych uczestników ruchu drogowego, zarówno pieszych, jak i rowerzystów, oraz przekonania ich do noszenia elementów odblaskowych, których stosowanie wpływa na ograniczenie tragicznych zdarzeń drogowych z ich udziałem. Funkcjonariusze zachęcają, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego korzystali z  odblasków również na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Prowadzona akcja wpisuje się również w ogólnopolskie założenia kampanii informacyjno-edukacyjnej „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” promującej noszenie elementów odblaskowych.                        

Od początku października na terenie naszego województwa doszło do 17 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosły 3 osoby, a 15 zostało rannych.

Dlatego też, apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.

O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię.

 

 "Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie aleksandrowskim

 "Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie świeckim

"Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie radziejowskim

 "Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie nakielskim

 "Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie brodnickim

 "Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie toruńskim

 "Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie wąbrzeskim

 "Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie włocławskim

 "Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!" w powiecie żnińskim

"Chcesz być widocznym na drodze? Noś odblaski!!! w powiecie inowrocławskim

"Chcesz być widocznym na drodze? Noś odblaski!!! w powiecie bydgoskim

 

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: asp. Piotr Duziak
Ładowanie odtwarzacza...