Dwudniowe działania „Bezpieczny Pieszy” - Aktualności - Policja Kujawsko-Pomorska

Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Dwudniowe działania „Bezpieczny Pieszy”

Data publikacji 11.04.2018

Przez dwa dni kujawsko-pomorscy policjanci będą prowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczny Pieszy”, ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi, jako „niechronieni uczestnicy” są najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Dzisiaj i jutro (11-12.04.18) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowane będą działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczny Pieszy". W ramach dwudniowej akcji funkcjonariusze ruchu drogowego będą pełnili służbę w rejonach, w których ruch pieszych jest największy tj. w pobliżu skrzyżowań, przejść dla pieszych i na drogach województwa. Będą zwracali również uwagę na zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz czy sami piesi nie naruszają obowiązujących przepisów. Podczas działań funkcjonariusze będą zwracać również uwagę na to, czy po zmierzchu poza terenem zabudowanym piesi są wyposażeni w obowiązkowe elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność.

Celem realizowanych cyklicznie działań skierowanych do tej grupy uczestników ruchu drogowego jest przede wszystkim poprawa ich bezpieczeństwa na drogach oraz eliminowanie nieprawidłowych zachowań, zarówno u pieszych, jak i kierujących.

Od stycznia do marca na terenie województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 60 wypadków z udziałem pieszych. Ta grupa uczestników spowodowała 13 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 4 osoby, a 10 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd.

Głównymi przyczynami wypadków drogowych z winy pieszego są:
- nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd,
- nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody,
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle,
- chodzenie nieprawidłową stroną drogi.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę oraz o przestrzeganie przepisów i szanowanie się nawzajem. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych! To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska