Bezpieczne wakacje 2016 - Archiwum po 2015 roku - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

Bezpieczne wakacje 2016

Data publikacji 24.06.2016

Okres wakacyjny to dla większości wypoczynek i wyjazdy z nim związane. Dzieci i młodzież już dzisiaj (24.06.16) rozpoczynają wyczekiwane wakacje. Od tego dnia, aż do ostatniego dnia sierpnia (31.08.16) nad ich spokojnym przebiegiem będą czuwać kujawsko-pomorscy policjanci, rozpoczynający akcję BEZPIECZNE WAKACJE.

Wakacje to czas wypoczynku, ale i wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego też, w ramach ogólnopolskich działań „BEZPIECZNE WAKACJE”, kujawsko-pomorscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących.

Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci. Mundurowi będą sprawdzać trzeźwość kierujących oraz stan techniczny pojazdów. Będą również realizować działania kontrolno-pomiarowe, ukierunkowane w szczególności na kontrolę autokarów przewożących dzieci i młodzież.

Zanim jednak poślemy nasze dzieci na zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Dzięki nowej e-usłudze „Bezpieczny autobus” możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym nasza pociecha będzie jechała na wakacje ma np. aktualny przegląd techniczny. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu.    

Gdy zamierzamy wyruszyć w podróż jako kierowcy warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i powrót z niego.                                          

Przed wyjazdem sprawdźmy:
- stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego),
- wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica),
- potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym oraz ubezpieczenie OC).

Pamiętajmy:
- dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość jazdy połączona z brawurą.
- korzystajmy z pasów bezpieczeństwa - obowiązek ich stosowania dotyczy również pasażerów. Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa (homologowanym i dostosowanym do wieku i wagi dziecka). Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym, tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera.
- wsiadajmy za kierownicę tylko wtedy, gdy jesteśmy wyspani i w dobrej kondycji. Zmęczenie bowiem osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy poczujemy się znużeni zatrzymajmy się by zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.

 

WAKACYJNE ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach:

w okresie od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. h [15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny]:

dni tygodnia od godziny do godziny
piątek 18:00

22:00

sobota 08:00

14:00

niedziela 08:00

22:00

    
   

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska