Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

Policyjne działania na drogach „Sierpniowy Weekend”

Data publikacji 12.08.2016

Już dzisiaj kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania pod kryptonimem „Sierpniowy Weekend”. Akcja potrwa trzy dni tj. do poniedziałku. Wzmożone działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze nie tylko będą kontrolowali prędkość, ale przede wszystkim stan trzeźwości kierujących.

Długi sierpniowy weekend to czas wypoczynku i jednocześnie wzmożonego ruchu na drogach. Już dzisiaj (12.08.16) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania ”Bezpieczny Weekend”, które potrwają do poniedziałku (15.08.16). Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. „Sierpniowy Weekend” charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego też na drogach spodziewać należy się większej ilości patroli ruchu drogowego. Podczas akcji policjanci będą korzystali nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Na drogi wyjadą także policjanci na motocyklach.

Policjanci będą:

- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
- ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
- sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka oraz przewożenie osób zgodnie z ilością miejsc w pojeździe, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,
- kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
- zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.                                            
   

W ubiegłym roku podczas „Sierpniowego Weekendu” na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 12 wypadków drogowych, w których na szczęście nikt nie zginął, natomiast 15 osób zostało rannych. Odnotowano również 125 kolizji. Ponadto, policjanci zatrzymali 58 osób będących pod wpływem alkoholu.


ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju":

w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2016 r. w godzinach od 8:00 do 22:00   

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska