Pojawił się pierwszy śnieg - uważajmy na drodze! - Archiwum po 2015 roku - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

Pojawił się pierwszy śnieg - uważajmy na drodze!

Data publikacji 28.11.2016

Przez trudne warunki pogodowe dochodzi do wielu wypadków drogowych. Apelujemy do wszystkich kierujących o rozważną i ostrożną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do zmieniających się często warunków atmosferycznych. Piesi natomiast powinni zadbać o swoją widoczność. Dzięki odblaskom z pewnością będziemy bezpieczniejsi.

Ostatnio warunki na drodze stają się coraz trudniejsze. Dotyczy to szczególnie godzin wieczorowo-nocnych kiedy drogi są śliskie, a widoczność ograniczona. Wielu kierującym wydaje się, że jezdnia jest czarna, tymczasem może być ona pokryta niewidoczną warstwą lodu. Przy śliskiej nawierzchni koła pojazdów łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania wydłuża się. Policjanci apelują do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i jazdę dostosowaną do zmieniających się, trudnych warunków atmosferycznych oraz o zachowanie większej niż zazwyczaj bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Apel kierujemy również do pieszych, aby zachowali większą ostrożność. Nawet na przejściu dla pieszych należy upewnić się, czy kierujący zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić wprost pod nadjeżdżający pojazd!

Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok powoduje niebezpieczne sytuację zarówno dla kierujących, rowerzystów, jak i dla pieszych. Tym ostatnim ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy ich używania również w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że niechroniony uczestnik ruchu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną ostrożność. Kierujących pojazdami prosimy o rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze.

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska