Bezpieczne święta na drogach - Archiwum po 2015 roku - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

Bezpieczne święta na drogach

Data publikacji 22.12.2016

Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia apelujemy do kierowców o ostrożność i rozwagę, aby nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jak co roku w okresie Świąt i Nowego Roku kujawsko-pomorscy policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze nie tylko będą kontrolowali prędkość, ale przede wszystkim stan trzeźwości kierujących.

Okres świąteczny charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego też kujawsko-pomorscy poicjanci będą prowadzić na drogach działania ”Bezpieczny Weekend”. Policyjna akcja rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 26 grudnia. Działania te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżujących oraz ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

Policjanci w tych dniach będą:
- eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
- kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
- sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka, przewożenie osób zgodnie z ilością miejsc w pojeździe, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,
- zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

W ubiegłym roku, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 7 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły a 9 zostało rannych. Odnotowano również 147 kolizji. Ponadto, policjanci zatrzymali 46 osób, które wsiadły za kierownicę, pomimo tego iż wcześniej piły alkohol.

W okresie przedświątecznym apelujemy o rozsądek i bezpieczne poruszanie się po drogach!

ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ NOWEGO ROKU 2017 r. 

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia  31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

DATA od godz. do godz. UWAGI
25.12.2016r 8:00 22:00 Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26.12.2016r. 8:00 22:00 Drugi dzień Bożego Narodzenia
01.01.2017r. 8:00 22:00 Nowy Rok

 

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: asp. Piotr Duziak