Podsumowanie działań „PIESZY” - Archiwum po 2015 roku - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

Podsumowanie działań „PIESZY”

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego policjanci przez trzy dni prowadzili działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi są spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

W dniach 3-5 stycznia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowane były działania "Pieszy".  W ramach trzydniowej akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i na drogach województwa. Policjanci zwracali również uwagę na to, czy poza terenem zabudowanym piesi są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność. Celem realizowanych cyklicznie działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści.

W trzydniowej akcji udział wzięło łącznie 767 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Mundurowi ujawnili łącznie 1250 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Ukarali 506 pieszych mandatami, a wobec 741  zastosowali pouczenie.

Podczas działań policjanci ujawnili 880 osób, które przechodziły przez jezdnię w miejscu niedozwolonym! 153 pieszych poruszało się po niewłaściwej stronie jezdni, 72 nie stosowało się do sygnalizacji świetlnej, a 74 poruszało po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez obowiązkowego elementu odblaskowego.

Kolejny raz apelujemy do pieszych i rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym. Przed przejściem przez jezdnię należy upewnić się, czy kierujący nas widzi i czy zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd! Apelujemy również o stosowanie się do sygnalizacji świetlnej i nieprzebieganie przez jezdnię.

Wcześnie zapadający zmrok powoduje niebezpieczne sytuacje zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i dla kierujących. Ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że niechroniony uczestnik ruchu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: asp. Piotr Duziak