Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

Ruszyła kampania profilaktyczna „Łapki na kierownicę”

Data publikacji 14.06.2017

„Łapki na kierownicę” pod taką nazwą rusza dzisiaj ogólnopolska kampania ukierunkowana na zintensyfikowanie kontroli kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z telefonu komórkowego trzymając go w ręku. Zainicjowało ją Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, wspólnie z firmą Naptis S.A.,będącą operatorem znanego wśród kierowców „Yanosika”. Akcja ta potrwa najbliższe kilkanaście dni.

Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie SMS-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozporoszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze ponadto, nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi. W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Mimo obowiązujących przepisów i restrykcji związanych z ich nieprzestrzeganiem, widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest w Polsce bardzo powszechny. Za powyższe wykroczenie policjanci w 2016 roku ukarali mandatem 91 725 kierujących pojazdami.

Ponadto, do kampanii włączyła się  firma Neptis S.A., która jest operatorem komunikatora „Yanosik”. W czasie trwania kampanii, w momencie kiedy kierujący pojazdem włączy aplikację „Yanosik” prześle mu żartobliwy komunikat ostrzegawczy w formie graficznej i tekstowej ”ŁAPKI NA KIEROWNICĘ”, przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Mając na uwadze występujące zagrożenie związane z używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy, podjęto działania mające na celu edukację związaną z zagrożeniami w ruchu drogowym, jakie niesie ze sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Wszyscy policjanci, a zatem również kujawsko-pomorscy, promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym, będą prowadzili w dniach od 14 tj. od dzisiaj do 25 czerwca działania pn. „Łapki na kierownicę". Mają one na celu zachęcenie wszystkich kierujących pojazdami do dbania o wspólne bezpieczeństwo na drogach. Ponadto,  funkcjonariusze ruchu drogowego będą w tych dniach przekazywali kierowcom pojazdów ulotki edukacyjne uświadamiające o ile wydłużona jest reakcja kierowcy korzystającego z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska