Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

BEZPIECZNE WAKACJE 2017-na drogach kujawsko-pomorskiego

Okres wakacyjny, to dla większości wypoczynek i wyjazdy z nim związane. Dzieci i młodzież rozpoczną wyczekiwane wakacje. Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego czuwać będą policjanci, rozpoczynający akcję BEZPIECZNE WAKACJE 2017.

Wakacje to czas wypoczynku ale i wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego też, w ramach ogólnopolskich działań „BEZPIECZNE WAKACJE”, przez cały okres wakacyjny policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących.

Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. W tym w zakresie: ograniczeń prędkości, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących, a także stan techniczny pojazdów. Będą również realizować działania kontrolno-pomiarowe, ukierunkowane w szczególności na kontrolę autokarów przewożących dzieci i młodzież.

Zanim jednak poślemy nasze dzieci na zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Dzięki e-usłudze „Bezpieczny autobus” można sprawdzić, czy autokar, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje. Za pomocą strony https://bezpiecznyautobus.gov.pl  rodzice, opiekunowie oraz osoby zainteresowane mogą sprawdzić przed odjazdem autokaru podstawowe informacje o pojeździe tj. dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów, którzy skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca jest trzeźwy. Dlatego organizator wypoczynku lub rodzice, mogą poprosić o kontrolę w każdej jednostce policji, najlepiej z wyprzedzeniem 1-2 dniowym.

Warto, więc pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót.                                                                                              
        
Przed wyjazdem na wakacje sprawdźmy:

  • stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego),
  • wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica),
  • potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym oraz ubezpieczenie OC).

Pamiętajmy:

  • dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość jazdy połączona z brawurą,
  • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa - obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa dotyczy również pasażerów. Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka (homologowanym i dostosowanym do wieku i wagi dziecka). Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym, tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera,
  • nie kierować pojazdem pod wpływem alkoholu - środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia,
  • siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie przerwę,

Wakacje to czas wzmożonego ruchu na naszych drogach - apelujemy do kierowców o rozsądek i rozwagę !!!

Podczas ubiegłorocznych wakacji na terenie kujawsko-pomorskiego doszło do 204 wypadków, w których zginęło 27 osób, a 227 zostało rannych. Policjanci zanotowali w tym czasie ponad 4 tys. stłuczek.

 

WAKACYJNE ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach: w okresie od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. h [15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny]:

Dni tygodnia

od godziny

do godziny

Piątek

18:00

22:00

Sobota

08:00

14:00

Niedziela

08:00

22:00

 

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz