"ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM" przypominają policjanci - Archiwum po 2015 roku - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

"ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM" przypominają policjanci

Data publikacji 20.11.2017

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili akcję „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”. Jej celem jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie pieszym poruszającym się po drodze nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy - noszenie odblasków to inwestycja w bezpieczeństwo, dlatego nośmy je i ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM!!!

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci przy każdej okazji mówią o tym, jak ważna jest rola elementów odblaskowych dla poprawy widoczności pieszych i rowerzystów. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kujawsko-pomorscy policjanci w miniony piątek (17.11.17) przeprowadzili akcję „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”.

Patrole ruchu drogowego kierowane były w miejsca, w których w godzinach rannych 5:00 – 9:00 i wieczornych 16:00 – 20:00 wzrasta ruch rowerzystów i pieszych (szczególnie na drogach prowadzących do przedsiębiorstw, instytucji, szkół, zakładów pracy, placówek handlowych itp.). W trakcie tych działań policjanci reagowali na wykroczenia zarówno popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak również na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze propagowali założenia akcji „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”: przypominali i uświadamiali pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przedsięwzięcie to ma na celu zachęcenie do korzystania z elementów odblaskowych jednocześnie tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg również w obszarze zabudowanym.

Podczas działań policjanci ujawnili 677 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami, 48 przez rowerzystów oraz 145 przez pieszych. Funkcjonariusze łącznie nałożyli 576 mandatów karnych, sporządzili 18 wniosków o ukaranie do sądów rejonowych, a 276 osób za wykroczenia pouczyli.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym, ale powinniśmy również mówić o tym naszym dzieciom, a już na pewno zadbać o to by je nosiły. Pamiętajmy także, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Pamiętajmy - noszenie odblasków to inwestycja w bezpieczeństwo, dlatego nośmy je i ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM!!!

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska