6 grudnia ogólnopolskim "Dniem Odblasków” - Archiwum po 2015 roku - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

6 grudnia ogólnopolskim "Dniem Odblasków”

Data publikacji 06.12.2017

Kujawsko-pomorscy policjanci podobnie jak inni mundurowi w całym kraju realizują dzisiaj założenia akcji pn. „Dzień odblasków”. W Polsce „Dzień Odblasków” obywa się już po raz drugi. Funkcjonariusze w tym dniu prowadzą działania profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych. Akcja do Polski przywędrowała z Norwegii, gdzie każdego roku odbywa się „Dzień odblasków”.

Jednym z celów wynikających z projektu jest promowanie i zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Kujawsko-pomorscy policjanci realizując działania profilaktyczne w ramach „Dnia Odblasków” rozmawiają z pieszymi wskazując na to, jak ważne są one dla bezpieczeństwa, gdyż wpływają na widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności po zmroku. Odblaski to niewielkie elementy, jednak mające wielką wagę w dbaniu o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. To dzięki nim pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie życie.

Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.

W 2016 roku funkcjonariusze ujawnili 3 404 pieszych, którzy poruszali się poza terenem zabudowanym po zmroku bez obowiązkowego elementu odblaskowego, natomiast od początku stycznia do końca listopada 2 267 osób, które nie stosowały się do obowiązku używania elementów odblaskowych.

Za brak elementu odblaskowego poza terenem zabudowanym po zmroku grozi mandat karny – do 100 złotych.       

"Dzień Odblasków 2017" w Świeciu        

"Dzień Odblasków" we Włocławku  

"Dzień Odblasków" w Radziejowie   

"Dzień Odblasków" w Rypinie

"Dzień Odblasków" w Toruniu

                      

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska