Debata "Starszy nie znaczy bezbronny" w Więcborku - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Debata "Starszy nie znaczy bezbronny" w Więcborku

Data publikacji 20.09.2019

W Więcborku, pow. sępoleński, odbyła się debata społeczna pod tytułem ,,Starszy nie znaczy bezbronny”, której inicjatorem była Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy oraz przedstawiciele administracji samorządowej, lokalnych instytucji oraz służb wspierających i dbających wspólnie z Policją o bezpieczeństwo seniorów.

W środę (18.09.19) o 12:00 w Centrum Aktywności Seniora w Więcborku, pow. śępoleński, odbyła się debata społeczna pod nazwą "Starszy nie znaczy bezbronny". Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono samorządowców, przedstawicieli instytucji współpracujących, na co dzień z Policją oraz lokalną społeczność seniorów.  

W trakcie debaty funkcjonariusze podkreślali, jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo osób starszych, a także jak nie wpaść w "szpony" oszustów podających się za pracowników wykonujących zawody społecznego zaufania m.in. policjanta. Podczas spotkania prelegenci z sępoleńskiej komendy przedstawili uczestnikom mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą na tzw.: „wnuczka”, czy „inkasenta”. Policjanci wskazali na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do podpisywania różnego rodzaju umów podczas pokazów czy prezentacji. Przestrzegali także, aby nikogo nie wpuszczać do domu, gdzie nie należy przechowywać gotówki i jak bezpiecznie pobierać pieniądze z kont bankowych oraz bankomatów. Mundurowi uczulali również seniorów, że prawdziwi funkcjonariusze Policji oraz innych służb nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy, a także nie informują przez telefon o szczegółach prowadzonych przez siebie spraw.

Spotkanie było również doskonałą okazją do omówienia funkcjonowania aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz „Moja Komenda” jako narzędzi ułatwiających kontakt społeczeństwa z Policją. W trakcie spotkania nie zabrakło również czasu na wspólną dyskusję na temat bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Więcbork.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. 

Autor: mł. asp. Małgorzata Warsińska
Publikacja: Kamila Ogonowska
  • Debata - policjanci omawiają poszczególne zagadnienia
  • Widok na uczestników debaty
  • Uczestnicy debaty słuchają mundurowych