"Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo” - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

"Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”

Data publikacji 15.11.2019

„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” to idea przewodnia ogólnopolskiej kampanii, która ruszyła 21 października 2019 r. w całym kraju. W jej ramach kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie. Kampania ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla ich bezpieczeństwa jest stan oświetlenia pojazdu.

Organizatorem akcji jest Policja i Instytut Transportu Samochodowego, a partnerami są: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz wytypowane stacje kontroli pojazdów w całym kraju. W kampanię włączyła się również firma Neptis S.A, która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Kierowcy, którzy posiadają tę aplikację otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia. Wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania w całym kraju znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/.

Jeszcze tylko w dwie soboty tj.: 16 i 23 listopada na terenie całego kraju, w tym również w naszym województwie, będzie można sprawdzić stan oświetlenia.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierowców na oświetlenie pojazdów oraz jego wpływu na bezpieczeństwo w ruchu, w szczególności mając na uwadze obecne warunki drogowe, kiedy szybciej zapada zmierzch i często występują niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Jakość oświetlenia pojazdów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Źle ustawione światła nie będą oświetlały pobocza, mogą oślepiać innych kierowców, a także pieszych, co może doprowadzić nawet do wypadków.

Poniżej wykaz stacji kontroli pojazdów, które biorą udział w akcji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego:

 

Lp.   Nazwa stacji    Adres  Tel. kontaktowy  Godziny otwarcia 
1  P.U.H. TOSPOL S.C.  Grudziądz, ul. Karabinierów 10  56 462 49 19 w.14   8.00-14.00
2  MOTO-CHAMP   Zbigniew   Karaś  Bydgoszcz, ul. Schulza 1a  606 333 934  7.00-14.00
3  Prywatna Stacja   Diagnostyki   Samochodowej  Nawrocki   Lipno, ul. Chabrowa 5       54 287 32 60  8.00-14.00
4  Polbis Auto Sp. z o.o.  Lubicz, ul. Toruńska 85  56 659 06 02  8.00-14.00

 

Dodatkowo, funkcjonariusze będą propagować zasadę Widzieć – i być widocznym. Dotyczy ona wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Obowiązkiem kierowcy jest zadbać o właściwe oświetlenie pojazdu, natomiast obowiązkiem pieszego jest zadbać o własną widoczność. Kujawsko-pomorscy policjanci przez najbliższe tygodnie czujnie przyjrzą się oświetleniu pojazdów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.

ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z MOŻLIWOŚCI BEZPŁATNEGO SPRAWDZENIA ŚWIATEŁ W POJAZDACH!

WSZYSTKO W RAMACH AKCJI „TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO”

 

 

Autor: sierż. szt. Agnieszka Bubień
Publikacja: Kamila Ogonowska
  • Policjanci udzielają wywiadu przed stacją diagnostyczną
  • Policjanci udzielają wywiadu przed stacją diagnostyczną
  • Policjanci udzielają wywiadu przed stacją diagnostyczną
  • Policjanci udzielają wywiadu przed stacją diagnostyczną
  • pracownik stacji ustawia światła
  • pracownik stacji ustawia światła
  • właściciel stacji diagnostycznej udziela wywiadu