Policjant po służbie zatrzymał uciekającego złodzieja - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Policjant po służbie zatrzymał uciekającego złodzieja

Data publikacji 29.10.2019

Czy widok biegnącej osoby wzbudza nasze podejrzenia? To zależy od sytuacji, jednakże dla policjanta zawsze jest to sygnał, że mogło wydarzyć się coś podejrzanego. Funkcjonariusz widzi więcej, szybciej ocenia sytuację i potrafi błyskawicznie zareagować. Takimi umiejętnościami posłużył się jeden z włocławskich policjantów, który w minioną niedzielę, będąc w czasie wolnym, ujął uciekającego złodzieja.

W niedzielę (27.10.2019) rano jeden z funkcjonariuszy włocławskiej policji sierż. szt. Daniel Szczygielski, jadąc autem w czasie wolnym od służby, zauważył niepokojącą sytuację. Ulicami miasta biegł mężczyzna z dwiema walizkami, a za nim w oddali podążały inne osoby. Policjant podejrzewał, że jest świadkiem pościgu za sprawcą kradzieży, wobec czego nie wahając się ani chwili, wysiadł z samochodu i ruszył w stronę uciekiniera. Funkcjonariusz ujął go i powiadomił o zdarzeniu dyżurnego jednostki. Obezwładniony mężczyzna kompletnie nie spodziewał się, że właśnie wpadł w ręce stróża prawa.
Patrol, który przybył na miejsce, przejął zatrzymanego i udał się z nim do sklepu, z którego dokonał kradzieży 2 walizek z elektronarzędziami. Na miejscu okazało się, że pracownicy sklepu ujęli dodatkowo kobietę, z którą wspólnie dokonywał on kradzieży. Towar wart był ponad 500zł, wobec czego ich czyn policjanci zakwalifikowali jako przestępstwo.
Podczas sprawdzania w policyjnych systemach wyszło na jaw, iż para przyjechała do Włocławka z powiatu rypińskiego na tzw. „gościnne występy”. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że jest to małżeństwo, które postanowiło niedzielne zakupy zrobić za darmo.
Zarówno 31-letnia kobieta, jak i jej 30-letni mąż spędzili noc w policyjnym areszcie, w osobnych celach. Usłyszeli już od mundurowych zarzut kradzieży. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. 
Funkcjonariusz, który ujął uciekającego złodzieja to sierż. szt. Daniel Szczygielski, który jest instruktorem technik i taktyk interwencji policyjnych w tutejszej jednostce. Na co dzień pełni on służbę w grupie realizacyjnej wydziału patrolowo-interwencyjnego i zajmuje się szkoleniem policjantów w zakresie obezwładniania osób. W wolnym czasie trenuje sporty walki i sporty siłowe, wobec czego sprawność fizyczna i skuteczność działania to jego atuty, którymi niewątpliwie zaskakuje zatrzymywanych przestępców.

Autor: st. sierż. Anita Szefler-Ciupińśka
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak