Policjanci kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Policjanci kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych

Data publikacji 04.12.2019

Przed nami coraz chłodniejsze dni. W trosce o życie i zdrowie osób bezdomnych policjanci żnińskiego garnizonu kontrolują miejsca ich pobytu. Informują o instytucjach niosących pomoc w związku z trudną sytuacją, a także możliwości spędzenia zimy w schronisku.

Okres jesienno–zimowy to czas, kiedy szczególną uwagę powinniśmy poświęcić osobom bezdomnym. Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Nawet krótki czas spędzony na mrozie może przynieść tragiczne konsekwencje. 

W trosce o los osób bezdomnych funkcjonariusze regularnie sprawdzają pustostany, ogródki działkowe i altanki. Wszystkie napotkane osoby będące w trudnym położeniu mundurowi informują o możliwości spędzenia zimy w schronisku. Ponadto przekazują informacje o instytucjach, do których można się zwrócić o pomoc w otrzymaniu odzieży i ciepłego posiłku. 

Ich los zależy od nas wszystkich. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka śpiącego na ławce czy leżącego na ulicy. Powiadomienie odpowiednich służb i podjęta w porę interwencja, może uratować ludzkie życie. Szczególnie narażone na wychłodzenie są osoby będące pod wpływem alkoholu, gdyż ich organizm znacznie szybciej traci ciepło.  

Warto również zwrócić uwagę na osoby samotne, starsze czy schorowane. Jeżeli nie chcemy, bądź też nie możemy im pomóc sami, zgłośmy taką potrzebę odpowiednim instytucjom: Ośrodkom Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej lub Policji. Powyższe informacje można przekazywać również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia „Bezdomność”. Przypominamy jednocześnie, że strona nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.  

Apelujemy o to, by nikt z nas nie pozostał obojętny na los drugiego człowieka, który potrzebuje pomocy!

Autor: mł. asp. Wioleta Burzych
Publikacja: Kamila Ogonowska
  • Policjanci kontrolują miejsca przebywania bezdomnych
  • Policjant zagląda do pustostanu
  • Policjant wychodzi z pustostanu