Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa na drogach - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa na drogach

Dzięki uprzejmości dyrekcji Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy bydgoscy policjanci otrzymali 500 sztuk samochodowych zawieszek zapachowych, które rozdane zostaną kierowcom stosującym się do przepisów ruchu drogowego i dbającym o bezpieczeństwo na drodze, w tym w rejonach przejść dla pieszych. W dniu dzisiejszym z rąk Z-cy Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Pana Wojciecha Nalazek ufundowane przedmioty odebrał p.o. Pierwszego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy, nadkom. Jarosław Zdunek.

Do wielu groźnych sytuacji i zdarzeń drogowych dochodzi właśnie w miejscach przecinania się dróg osób poruszających się pieszo i kierujących pojazdami. Pieszy jest określany mianem Niechronionego Uczestnika Ruchu Drogowego, gdyż nie jest chroniony karoserią pojazdu. W sytuacji, gdy uczestniczy w zdarzeniu drogowym, to właśnie on odnosi najpoważniejsze obrażenia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, głównie w rejonach przejść, bydgoscy policjanci prowadzą wiele ukierunkowanych działań, podczas których sprawcy wykroczeń są konsekwentnie za nie rozliczani. Do tej pory na spotkanie z funkcjonariuszem musieli się przygotować kierujący, którzy popełniali wykroczenia, głównie te szczególnie uciążliwe i niebezpieczne:

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,
  • niestosowanie się do sygnalizatora nadającego sygnał czerwony.

Tylko w marcu i kwietniu 2020 r. na drogach miasta Bydgoszczy i powiatu doszło do 18 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w których 10 osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął. Funkcjonariusze zatem postanowili nagrodzić osoby, które jeżdżą bezpiecznie i wykazują się zrozumieniem, a także szacunkiem wobec innych użytkowników drogi. Aby propagować właściwe postawy i podziękować tym kierującym policjanci ruchu drogowego będą wręczać podczas krótkotrwałych kontroli symboliczne upominki w postaci zawieszek zapachowych, ufundowanych przez ZDMiKP w Bydgoszczy. Kierujący, którzy do przepisów się nie stosują, nadal muszą liczyć się z właściwą i stanowczą, adekwatną do sytuacji, reakcją Policji na popełnione wykroczenia, szczególnie te o dużym zagrożeniu bezpieczeństwa.

Autor: asp. Szymon Porażyński/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska