Wiadomości

Zaproszenie na festyn „Niepełnosprawny – pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego”

Data publikacji 04.10.2012

W dniu 27 września 2012 roku w godz. 11.00 – 14.00 na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” odbędzie się festyn plenerowy inaugurujący wspólny projekt Caritas Diecezji Bydgoskiej i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy ...



W dniu 27 września 2012 roku w godz. 11.00 – 14.00 na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” odbędzie się festyn plenerowy inaugurujący wspólny projekt Caritas Diecezji Bydgoskiej i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatytułowany „Niepełnosprawny – pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego”. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego w ramach Funduszu Małych Grantów oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej.  

W czasie festynu plenerowego zostaną przeprowadzone zajęcia:
- interaktywne związane z ruchem drogowym,
- plastyczne zatytułowane „Ja w ruchu drogowym”,
- z zakresu pomocy przedmedycznej dostosowane do możliwości odbiorczych Beneficjentów projektu,
- z wykorzystaniem furgonu profilaktyczno-edukacyjnego (miasteczko ruchu drogowego, tor przeszkód dla rowerzystów).
Kujawsko-Pomorska Policja zorganizuje również dla uczestników spotkania pokaz sprzętu i wyposażenia służb ruchu drogowego.

Głównym celem projektu jest promowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród osób niepełnosprawnych – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej na terenie miasta Bydgoszczy. Projekt jest skierowany do specyficznej grupy odbiorców, jakim są osoby niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie. Niepełnosprawność nie wyklucza tych osób z bycia pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Osoby te również są uczestnikami ruchu drogowego, korzystają ze środków komunikacji samochodowej, autobusowej czy rowerowej. Z uwagi na swoją niepełnosprawność są znacznie bardziej narażeni na „bycie” ofiarą wypadku czy zdarzenia drogowego. Szkoleniem zostaną objęte wszystkie ośrodki Warsztatów Terapii Zajęciowej i jej uczestnicy na terenie miasta Bydgoszczy – 235 osób. Każdy uczestnik szkolenia otrzyma pakiet edukacyjny wraz z elementami odblaskowymi, które będzie mógł umieścić na wózku inwalidzkim, plecaku lub rowerze, aby być bardziej widocznym na drodze. Pośrednim odbiorcą szkolenia będą opiekunowie tych osób-instruktorzy terapii zajęciowej.

Po spotkaniu plenerowym przez 7 kolejnych tygodni (02.10.2012, 09.10.2012, 16.10.2012, 23.10.2012, 30.10.2012, 06.11.2012, 13.11.2012) odbędą się spotkania edukacyjne 2 x 25 minut na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzone przez 2 funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. W czasie spotkań zostaną omówione niebezpieczne zachowania na drodze i zasady bezpiecznego korzystania z dróg. W spotkaniach będzie uczestniczył przedstawiciel Fundacji na Rzecz Ofiar Wypadków Komunikacyjnych i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym „Zielony Liść” z siedzibą w Toruniu - uczestnik zdarzenia drogowego, który będzie informował o konsekwencjach wypadków drogowych. Każdy niepełnosprawny otrzyma pakiet materiałów edukacyjnych (certyfikat uczestnictwa w szkoleniu i broszurę dot. bezpiecznych zachowań na drodze). Certyfikat uczestnictwa w przedsięwzięciu otrzyma również każdy zaangażowany Warsztat Terapii Zajęciowej w Bydgoszczy: „Mega-Art” ul. Stawowa 1, WTZ ul. Bernardyńska 3, „Medar” ul. E. Gierczak 8, „Modrzew” ul. Modrzewiowa 6, „Tęcza” ul. Planu 6-letniego 37, „Biały Domek” ul. Toruńska 28, „Wiatrak” ul. J. Porazińskiej 9.     

Realizacja przedsięwzięcia wpłynie na:
- wzrost świadomości wśród uczestników terapii zajęciowej oraz instruktorów na temat bezpiecznych zachowań na drodze,
- nabycie przez Beneficjentów projektu umiejętności właściwych nawyków, postaw i zachowań na drodze,
- uświadomienie opinii publicznej o istnieniu niepełnosprawnych osób jako pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego,
- wzrost bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych jako uczestników ruchu drogowego,
- nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej przez kadrę ośrodków, opiekunów i uczestników terapii zajęciowej,
 - wyposażenie uczestników terapii zajęciowej w Bydgoszczy w umiejętności pozwalające unikać zagrożeń na drodze i tym samym wzrost ich pewności siebie na drodze.

Izabela Adamczak-Garstecka
Sekcja Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych
KWP w Bydgoszczy












                                                                            




Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony