Wiadomości

Policjanci z Bydgoszczy pierwsi na ogólnopolskich zawodach

Data publikacji 04.06.2013

W dniach 23 – 24 maja 2013r. w Szkole Policji w Słupsku odbyły się I Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Policjanci uczestniczący w zawodach reprezentowali 17 Komend Wojewódzkich Policji i ...

W dniach 23 – 24 maja 2013r. w Szkole Policji w Słupsku odbyły się I Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Policjanci uczestniczący w zawodach reprezentowali 17 Komend Wojewódzkich Policji i rywalizowali w dwuosobowych zespołach w konkurencjach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pierwsze miejsce zajęli sierż. Maciej Kujawiński i sierż. Maciej Jankiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, których opiekunem był podinsp. Tomasz Krajewski- ratownik medyczny z KWP w Bydgoszczy.

Zawody rozpoczęły się od testu oceniającego wiedzę medyczną: udzielanie pierwszej pomocy zgodnie z Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Następnie funkcjonariusze byli oceniani w zadaniach praktycznych, tj. inscenizowanych scenkach:
  • Wypadek – radiowóz uderzył w mur, patrol zawodników zabezpieczał miejsce zdarzenia, udzielał kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wszystko było oceniane przez sędziów, bezpieczeństwo, ręczna stabilizacja kręgosłupa szyjnego, badanie urazowe, założenie kołnierzy ortopedycznych, stabilizacja złamań, wywiad z poszkodowanymi w celu wykrycia ich przeszłości chorobowej, alergii, branych leków, zapewnienie pacjentom komfortu termicznego i wsparcia psychicznego, monitorowanie funkcji życiowych.
  • Przystanek – tutaj policjanci byli oceniani w momencie udzielania pomocy osobie, która oczekując na autobus doznaje zawału mięśnia sercowego i w konsekwencji, nagłego zatrzymania krążenia. Najwyżej punktowane było szybkie użycie AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego, który w pierwszej minucie od zatrzymania krążenia daje około 75% szansy na uratowanie pacjenta.
  • Upadek – funkcjonariusze w tej konkurencji ratowali osobę, która spadła z rusztowania. Najwyżej punktowane było wykrycie złamania miednicy podczas prawidłowo przeprowadzonego ITLS – badania i postępowania z pacjentami urazowymi, zgodnego z międzynarodowym algorytmem.
  • Mieszkanie – była to bardzo trudna konkurencja, podczas której policjanci musieli z zachowaniem własnego bezpieczeństwa odwieść dziewczynę od popełnienia samobójstwa, zabezpieczyć jej obrażenia, poprzez przeprowadzenie wywiadu z poszkodowaną dowiedzieć się o fakcie zażycia przez nią dużej ilości leków, zidentyfikować truciznę, powiadomić o tym fakcie dyżurnego celem przekazania informacji do centrum toksykologii klinicznej.
Reprezentacja z naszego województwa w składzie: sierż. Maciej Kujawiński, sierż. Maciej Jankiewicz z KMP w Bydgoszczy pod opieką i instruktażem podinsp. Tomasza Krajewskiego- ratownika medycznego z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy, zajęła I miejsce.

GRATULUJEMY!!!





Do takiego wyniku reprezentantów naszego województwa przyczyniła się oczywiście wiedza i umiejętności policjantów, ale również kompleksowa polityka prowadzenia szkoleń dla funkcjonariuszy woj. kujawsko – pomorskiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy takich jak:

  • powstanie filmów szkoleniowych – udzielanie pomocy w przypadkach zagrożenia życia,
  • instrukcja udzielania pierwszej pomocy dla policjantów,
  • programy szkoleniowe - „ Pierwsza Pomoc”, Zabezpieczanie miejsca zdarzenia”, w których funkcjonariusze doskonalą swoje umiejętności z pierwszej pomocy i otrzymują indywidualne apteczki.( programy obejmują przeszkolenie ok. 700 funkcjonariuszy ),
  • stała współpraca szkoleniowa z Wojewódzkimi Konsultantami ds. Medycyny Ratunkowej i Toksykologi Klinicznej – dr. n. med. Przemysławem Paciorkiem, dr. n. med. Dorotą Klimaszyk, oraz z najlepszymi ratownikami medycznymi i lekarzami– Krzysztofem Wiśniewskim, nadkom. Piotrem Tokarczyk.


Foto. Szkoła Policji w Słupsku
podinsp. Tomasz Krajewski
Wydział Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy



Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony