Wiadomości

Nietrzeźwy kierujący zawsze przebadany

Data publikacji 08.10.2013

Każdy obywatel powinien mieć świadomość konsekwencji wynikających z kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Nie chodzi tu wyłącznie o aspekty odpowiedzialności prawnej lecz tragedie wywołane spowodowanymi ...

Każdy obywatel powinien mieć świadomość konsekwencji wynikających z kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Nie chodzi tu wyłącznie o aspekty odpowiedzialności prawnej lecz tragedie wywołane spowodowanymi wypadkami.

Pomimo wielu akcji prewencyjnych, profilaktycznych, represyjnych ukierunkowanych na nietrzeźwych kierujących kierowcy nadal nie doceniają wpływu alkoholu na swoje zachowanie na drodze i wsiadają za kierownicę po „kieliszku”.









Należy pamiętać, że do ustawowych zadań Policji należy wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie sprawców. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia pod wpływem alkoholu policjant zgodnie z obowiązującymi przepisami m.in. art. 74 § 3 Kodeksu Postępowania Karnego i art. 20 § 3 Kodeksu Postępowania w Sprawach o Wykroczenie ma prawo poddać osobę badaniu krwi, na co nie jest wymagana jej zgoda. Obowiązek ten warunkują również inne akty prawne m.in. art. 129 ust. 1 pkt.3 Ustawy prawo o ruchu drogowym.





Sposób badań na zawartość alkoholu w organizmie u kierującego pojazdem określa natomiast ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a na użycie siły wobec zatrzymanego, zezwalają przepisy ujęte w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.


Opracowała:

st.asp. Paulina Malinowska
WKS KWP w Bydgoszczy

Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony