Wiadomości

W Inowrocławiu debatowali na temat przemocy

Data publikacji 06.12.2013

Inowrocławski Teatr wczoraj (27.11.2013r.) zgromadził przedstawicieli rożnych instytucji, dyrektorów szkół, a przede wszystkim młodzież. Powodem była debata na temat problematyki przemocy. To już kolejne przedsięwzięcie w ramach ...

Inowrocławski Teatr Miejski wczoraj (27.11.2013r.) zgromadził przedstawicieli rożnych instytucji, dyrektorów szkół, a przede wszystkim młodzież. Powodem była debata na temat problematyki przemocy. To już kolejne przedsięwzięcie w ramach trwającej od poniedziałku kampanii "Reaguj na przemoc".

Kampania "Reaguj na przemoc" zorganizowana została w Inowrocławiu z inicjatywy trzech instytucji, które na co dzień pomagają dotkniętym ludzką krzywdą. Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Komenda Powiatowa Policji w dniach 22 – 28 listopada zaplanowały szereg działań, by w sposób szczególny zwrócić uwagę na ten problem. Ważne jest to, że program przedsięwzięcia, daje każdemu możliwość refleksji, czynnego włączenia się w kampanię, a przede wszystkim niesie pomoc. Pokazuje również, że nie można przechodzić biernie wobec osób skrzywdzonych, a także samych sprawców.

Wczoraj (27.11.13) w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu zorganizowana została debata. Jej program debaty zawierał różne formy dotarcia do odbiorców. Adresaci wysłuchali sondy przeprowadzonej wśród mieszkańców miasta, były prezentacje, konkurs na scenkę teatralną, wystąpienia terapeutów, stoisko profilaktyczne oraz dyskusja z publicznością. Rozstrzygnięty także został konkurs plastyczny i graficzny. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia Pan Wojciech Piniewski, Komendant Straży Miejskiej w Inowrocławiu Pan Zdzisław Feit, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Inowrocławia Pan Grzegorz Gąsiorek, ks. kapelan Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej brygadier Zenon Rutkowski.

Zanim jednak rozpoczęto debatę, przy specjalnie przygotowanym stoisku profilaktycznym, pracownicy ośrodka profilaktyki i asp. sztab. Jacek Piątkowski z inowrocławskiej policji, wręczali przybyłym ankietę. Poprzez nią wszyscy mogli wyrazić swoje opinie dotyczące nie tylko przemocy. Na podstawie ankiety organizatorzy chcieli dowiedzieć się o poczuciu bezpieczeństwa inowrocławian.

Spotkanie w teatrze poprowadził "radiowiec" Marcin Glapiak i sierż. sztab. Izabela Lewicka-Woszczak z inowrocławskiej policji. Organizatorzy zadbali o to, by publiczność dowiedziała się i poszerzyła swoją wiedzę na temat różnych form przemocy, do której dochodzi w szkołach, domach czy na ulicy. Szczególnie poruszony został temat przemocy wobec dziecka, osób starszych, przemocy rówieśniczej i seksualnej. Ważnym elementem wypowiedzi było także omówienie zadań instytucji pomocowych, zespołu interdyscyplinarnego, a także procedury „Niebieska Karta”.
Sierż. sztab. Anna Grecman omówiła  dane porównawcze za okres dwóch lat o skali zjawiska przemocy na terenie Inowrocławia.

Następnie, gdy przyszedł czas na rozmowy z publicznością, wspólnie staraliśmy się odpowiedzieć na nurtujące pytania: jak postąpić w przypadku, gdy jesteśmy świadkami przemocy, kogo o tym zawiadomić i czy w ogóle reagować? Przebieg przedsięwzięcia był przeplatany konkursowymi scenami teatralnymi, które przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, 2, 3 i 4 w Inowrocławiu. Poprzez nie młodzi ludzie starali się pokazać przykłady przemocy i jednocześnie wywołać refleksję. Oceną scenek zajęło się jury w składzie:
- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Jadwiga Kalinowska,
- Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień Pani Katarzyna Biczkowska,
- Dyrektor Kujawskiego Centrum Kultury Pani Grażyna Ozorowska,
- Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu insp. Wiesław Dzierbicki.

Zwycięską scenkę przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Na II miejscu uplasowali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, na III Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Wyróżnienie przypadło młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Każda z występujących grup otrzymała upominki i nagrody.

Nagrodzono również dzieci i młodzież za udział w konkursie plastycznym i na znak graficzny towarzyszący kampanii.

Dziś (28.11.2013r.) ostatni etap kampanii "Reaguj na przemoc". Terapeuci i specjaliści odwiedzają szkoły, by o problemie przemocy podyskutować
z młodzieżą w wąskim gronie .

st. asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony