WIADOMOŚCI

Odblaski dla bezpieczeństwa w ramach akcji "Jestem widoczny - jestem bezpieczny"

Data publikacji 20.09.2016

Wczoraj w podtoruńskim Przysieku odbyła się inauguracja akcji „Jestem widoczny - jestem bezpieczny”. Przedsięwzięcie potrwa do końca tygodnia. Główny organizator Caritas Diecezji Toruńskiej planuje w tym roku przekazać dzieciom z Torunia i powiatu kilkaset elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym piesi są narażeni na niebezpieczne sytuacje na drodze.

Wczoraj (19.09.16) w siedzibie Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyła się inauguracja akcji organizowanej od kilku już lat przez Caritas. Dzieci w ramach działań „Jestem widoczny – jestem bezpieczny” uczestniczą w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W akcję zaangażowani są oczywiście sami gospodarze, ale też przedstawiciele władz samorządowych, toruńskiego WORD-u, policjanci i strażnicy miejscy.

Mundurowi w ramach działań prowadzą szkolenia i zajęcia praktyczne z zasad bezpiecznego poruszania się po drogach dla najmłodszych jego uczestników czyli uczniów klas „0” i „I”. Policjanci uczą również dzieci dlaczego fotelik i pasy w aucie są tak ważne i po co są na drogach znaki oraz sygnalizatory.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przetransportował do Przysieka „Miasteczko Ruchu Drogowego”, aby stworzyć symulację prawdziwej jezdni z pasami, sygnalizatorami, torowiskiem i poruszającymi się na nich użytkownikami dróg. A wszystko po to, żeby na placu przećwiczyć to co może stać się na prawdziwej drodze.

Na stanowisku PCK natomiast organizatorzy przybliżali dzieciom podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w razie jakiegokolwiek zdarzenia. Wczoraj ponad setka dzieci otrzymała kamizelki i opaski odblaskowe dla podniesienia ich bezpieczeństwa, a także zwiększenia szansy dostrzeżenia ich przez kierowców. Akcja potrwa do końca tygodnia (23.09). W tym czasie, jak planuje organizator, około 500 dzieci zostanie wyposażonych w różnego rodzaju elementy odblaskowe.

Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Kamila Ogonowska