Wiadomości

Dyskutowali na temat narkotyków i dopalaczy

Data publikacji 26.10.2016

„Dopalacze, narkotyki – wczesna interwencja i przeciwdziałanie” to temat seminarium, które odbyło się w Koronowie. Jednym z jego organizatorów byli policjanci z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy, na co dzień zajmujący się tematyką nieletnich.

Wczoraj (25.10.2016) w Centrum Kultury "Synagoga" w Koronowie odbyło się seminarium pn. „Dopalacze, narkotyki – wczesna interwencja i przeciwdziałanie”. Organizatorami spotkania byli: Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta i Gminy Koronowo. Uczestnikami spotkania byli członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Koronowie, pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koronowie, Dyrektorzy oraz pedagodzy szkół na terenie Miasta i Gminy Koronowo.

Zgromadzonych przywitał Stanisław Gliszczyński Burmistrz Miasta i Gminy Koronowo. Wśród zaproszonych gości była Pani Jolanta Metkowska reprezentująca Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy oraz nadkom. Grzegorz Kowalik Zastępca Komendanta Komisariatu Koronowo.

Tematem przewodnim spotkania było prowadzenie działań profilaktycznych wśród młodzieży w ramach przeciwdziałania narkomanii. W zagadnienie wprowadził podinsp. Tomasz Meyze Naczelnik Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy, który przywitawszy zgromadzonych gości, zachęcił do wysłuchania prelekcji oraz podjęcia dyskusji.

Asp. Iwona Zygmunt z ramienia Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy przedstawiła statystykę przestępczości nieletnich z ostatnich kilku lat. Zgromadzone dane niewątpliwie pokazują wzrost przestępstw narkotykowych wśród małoletnich w tym roku. Na ich kanwie, wspólnie z uczestnikami konferencji, dyskutowano o podejmowanych działaniach profilaktycznych, a raczej interwencyjnych w tamach realizacji programu "Fred Goes Net". Jest to program, który od 2008 roku jest realizowany na terenie Bydgoszczy na podstawie zawartego porozumienia bydgoskiej Policji oraz Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.

Następnie Pan Robert Rejniak Prezes Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy omawiając tematykę nowych narkotyków, czyli dopalaczy oraz przyczyn sięgania po nie przez młodych ludzi, omówił działanie programu "Fred Goes Net" oraz jego skuteczność.

Kolejny prelegent Damian Dębecki Ratownik Medyczny Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, aby uświadomić konieczność wdrożenia programu, przedstawił skutki medyczne zażywania środków odurzających na podstawie prowadzonej przez szpital statystyki.

„Fred goes net” jest  programem profilaktyki selektywnej. Adresatem programu są młode osoby w wieku 14-21 lat, które używają substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny lub szkodliwy. Program nie jest przeznaczony dla osób uzależnionych oraz używających takich substancji jak opiaty. Celem zajęć jest podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych oraz zachęcenie ich do oceny indywidualnego ryzyka używania tego rodzaju substancji. Sama realizacja programu to 8-godzinne zajęcia warsztatowe poruszające  następujące zagadnienia: konsekwencje i zagrożenia związane z substancjami psychoaktywnymi oraz aspekty prawne, wzory używania substancji, indywidualne czynniki ryzyka, informacje na temat poradnictwa lokalnego lub innych form pomocy. Program jest realizowany we współpracy ze szkołami, policją, sądami rodzinnymi i placówkami służby zdrowia.

Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu program będzie realizowany również na terenie Miasta i Gminy Koronowo. Pamiętajmy, że to my dorośli jesteśmy po to, aby dać szansę poprawy młodemu człowiekowi i wskazać mu dobrą drogę.

Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski

  • Dyskutowali na temat narkotyków i dopalaczy #1
  • Dyskutowali na temat narkotyków i dopalaczy #2
  • Dyskutowali na temat narkotyków i dopalaczy #3
  • Dyskutowali na temat narkotyków i dopalaczy #4
  • Dyskutowali na temat narkotyków i dopalaczy #5
  • Dyskutowali na temat narkotyków i dopalaczy #6
Powrót na górę strony