Działania „Pieszy” w powiecie brodnickim - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Działania „Pieszy” w powiecie brodnickim

Data publikacji 23.03.2017

Od wczoraj brodniccy policjanci prowadzą wzmożone działania pn. „Pieszy”, ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa właśnie tym uczestnikom ruchu drogowego. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się tzw. niechronionych użytkowników na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników oraz ich widoczność na drodze.

Od wczoraj  (22.03.17) brodniccy policjanci prowadzą działania pn. „Pieszy. Funkcjonariusze zwracają uwagę na  wykroczenia popełniane właśnie prze tych użytkowników dróg, ale i wobec nich. Wzmożone kontrole potrwają do jutra (24.03.17)

Najczęściej popełniane wykroczenia przez pieszych, na które bacznie zwracają uwagę funkcjonariusze to:

- poruszanie się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników nie używając przy tym elementów odblaskowych,
- przebieganie przez jezdnię,
- wtargnięcie przed jadący pojazd,
- przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach,
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
- chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni.

Wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami:

- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnych,
- wymuszenie wobec pieszych podczas manewru skrętu,
- nieprawidłowe przewożenie pasażerów,
- kierowanie w stanie nietrzeźwości bądź po użyciu alkoholu.

Policjanci prowadzą również kontrolę jednośladów pod kątem:

- stanu technicznego,
- posiadania uprawnień,
- używania świateł zewnętrznych,
- stanu trzeźwości.

Brodniccy policjanci corocznie rozdają kilkaset gadżetów i kamizelek odblaskowych. Przy każdej też nadarzającej sie okazji przypominają o podstawowych zasadach poruszania się po drodze. Uświadamiają, jak ważna jest by być widocznym na nieoświetlonych drogach i jak nikłe szanse zauważenia nieoświetlonego pieszego ma kierowca. Dzięki elementom odblaskowym pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta jest widoczny dla kierowcy już z kilkuset metrów, dzięki czemu łatwiej zapobiec tragedii.

Przypominamy więc, że noszenie elementów odblaskowych przez pieszego, rowerzystę, czy motocyklistę znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy! Zdrowy rozsądek, „włączone” myślenie, czy drobny element odblaskowy może uratować życie.

Policjanci przypominają również rowerzystom i motorowerzystom o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, zachowaniu trzeźwości, a także prawidłowym oświetleniu tych pojazdów.

Bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu jest jednym z najważniejszych priorytetów policjantów dlatego, tak często podejmowane są działania, mające poprawić bezpieczeństwo i świadomości pieszych oraz kierowców na drogach.


 

Autor: st. asp. Agnieszka Łukaszewska
Publikacja: Kamila Ogonowska