Uzbrojony napastnik w szkole. Co robić? Jak się zachować? - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Uzbrojony napastnik w szkole. Co robić? Jak się zachować?

Data publikacji 27.04.2017

Tego uczyli policjanci i strażacy gimnazjalistów z Topólki. Były wykłady i film instruktażowy, a na koniec przećwiczono ewakuację uczniów i nauczycieli z budynku.

W spotkaniu zorganizowanym przez funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej z Radziejowa udział wzięli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy Gimnazjum Publicznego w Topólce. Zgromadzonych gości powitali oraz przedstawili tematykę zajęć Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Radziejowie nadkom. Tomasz Pacholski, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie bryg. Sławomir Jagas oraz Dyrektor gimnazjum Pani Elżbieta Budzyńska.

Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami działania w różnych przypadkach zagrożenia terrorystycznego, a także jak postępować i rozwiązywać sytuacje związane z tym zagadnieniem. Poznali również  kilka podstawowych zasad postępowania w chwili wtargnięcia zamachowca do szkoły tj. sposobach alarmowania, procedurach postępowania, ewakuacji i udzielania pomocy.

W szkoleniu wykorzystano film instruktażowy, który zawierał informację o tym, jak najczęściej wygląda niezwykle niebezpieczna sytuacja związana z wtargnięciem na teren szkoły uzbrojonego napastnika.

Działania nie ograniczyły się tylko do pogadanki i filmu. Sprawdzono także w działaniu, jak się zachować podczas ewakuacji z budynku. Uczestnicy spotkania pod czujnym okiem policjantów i strażaków przeprowadzili pozorowana ewakuację z budynku szkoły.

Na spotkaniu był obecny także miejscowy dzielnicowy, który opowiedział o programie „Dzielnicowy bliżej Nas” oraz programie „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Autor: asp.szt. Marcin Krasucki
Publikacja: Kamila Ogonowska