Podsumowanie działań „PIESZY” - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Podsumowanie działań „PIESZY”

Data publikacji 18.05.2017

Przez trzy dni kujawsko-pomorscy policjanci prowadzili działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi, jako właśnie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas konfrontacji z pojazdem.

Od poniedziałku do wczoraj (15-17.05.17) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mundurowi realizowali działania "Pieszy". W ramach trzydniowej akcji, funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i na drogach. Policjanci zwracali również uwagę na to, czy poza terenem zabudowanym piesi są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność. Celem realizowanych cyklicznie działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści.

W trzydniowej akcji udział wzięło łącznie 678 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Mundurowi ujawnili łącznie 826 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Ukarali mandatami 283 osoby, wobec 536 zastosowali pouczenie, a 7 skierowali wniosek do sądu.

Podczas działań policjanci ujawnili 623 pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym! Ponadto, 98 poruszało się po niewłaściwej stronie jezdni, 39 niestosowało się do sygnalizacji świetlnej, a 15 poruszało się bez obowiązkowego elementu odblaskowego po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym. Przed przejściem przez jezdnię należy upewnić się, czy kierujący nas widzi i czy zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd!

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: st. post. Szymon Tworowski