WIADOMOŚCI

Pokaz ratownictwa wodnego i festyn "nakręcony na bezpieczeństwo nad wodą"

Data publikacji 08.06.2017

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nad wodą zorganizowały we Włocławku pokaz ratownictwa wodnego połączony z festynem w ramach kampanii „Kręci nas bezpieczeństwo nad wodą”. Wszystko po to, aby wakacyjny wypoczynek minął bezpiecznie i miło.

Policjanci sięgają po wiele sposobów jak najciekawszego przekazu wiedzy profilaktycznej. Od kilku już lat, przed letnimi wakacjami, policyjni „wodniacy” z Włocławka wraz z ratownikami WOPR-u organizują pokazy instruktażowe.

Wczoraj (07.06.17) sprzyjała dobra pogoda, stąd też liczna obecność dzieciaków zaproszonych na pokaz na Przystani Wodnej przy ul. Piwnej. Kilkuset uczniów ze szkół we Włocławku miało możliwość obejrzenia inscenizowanych sytuacji.

Czym może zakończyć się np. zasłabnięcie w czasie kąpieli, wypadnięcie z kajaka, kontakt z wodą osoby nietrzeźwej i wiele innych okoliczności -  to wszystko „na żywo” prezentowali pozoranci. Oczywiście, oprócz sytuacji niebezpiecznych, starali się również wskazać prawidłowe zachowania podczas ratowania osoby tonącej, czy potrzebującej pomocy. Zademonstrowali odpowiednie chwyty czy sposób bezpiecznego odholowania takiej osoby do brzegu itp.

Po pokazach służby zaprosiły dzieci i młodzież na festyn w pobliżu przystani, gdzie mogli zobaczyć sprzęt ratowniczy, którym dysponują policjanci, ratownicy medyczni, WOPR-owcy czy  strażacy. Natomiast na stoisku Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Bydgoszczy młodzież dowiedziała się do czego służy numer alarmowy 112 i w jakich sytuacjach można z niego skorzystać.

Dzięki wieloletniej współpracy z Centrum Edukacji i Kultury „Zenit” na wszystkich uczestników imprezy czekała ciepła i smaczna grochówka oraz kiełbasa z grilla.

Mamy nadzieję, że taka wizualizacja różnych zagrożeń w czasie wypoczynku nad wodą pobudzi wyobraźnię korzystających z wodnych kąpieli i zapobiegnie niebezpiecznym sytuacjom.

Życząc wszystkim słonecznej pogody i miłego wypoczynku życzymy również wakacji obfitujących tylko w przyjemne wydarzenia!

Autor: nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek
Publikacja: Kamila Ogonowska
Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...