WIADOMOŚCI

„WEŹ ROZWIŃ PRZEJDŹ ZOSTAW” - wspólna inicjatywa w trosce o bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 08.09.2017

„WEŹ ROZWIŃ PRZEJDŹ ZOSTAW” to nowa inicjatywa Urzędu Miasta Torunia w celu podnoszenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. W czterech miejscach Torunia mieszkańcy, przed "zebrą", będą mogli natrafić na słupki z opaskami odblaskowymi. Wszystko po to, aby niechroniony uczestnik ruchu drogowego, po zapadnięciu zmroku, mógł ją wziąć, przejść z nią sygnalizując kierowcom swoją obecność i pozostawić zawijając na kolejnym metalowym ramieniu.

Dzisiaj (8.09.17) Komendant Miejski Policji w Toruniu insp. Maciej Lewandowski wraz z Prezydentem Torunia Panem Michałem Zaleskim, przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu oraz Miejskiego Zarządu Dróg zainaugurowali niecodzienną akcję związaną z podniesieniem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Toruniu wraz z pracownikami MZD wytypowali przejścia dla pieszych i miejsca, gdzie w ostatnich latach dochodziło do największej ilości zdarzeń z ich udziałem. Przed przejściem dzięki uprzejmości toruńskiego magistratu oraz pozostałych współorganizatorów umieszczono słupki z opaskami odblaskowymi. Wszystko po to, aby niechroniony uczestnik ruchu drogowego, po zapadnięciu zmroku, mógł wziąć opaskę, przejść z nią sygnalizując kierowcom swoją obecność i pozostawić ją zawijając na kolejnym metalowym ramieniu, po drugiej stronie.

Wiadomo, że obowiązek noszenia odblasków prawnie obowiązuje pieszych poza obszarem zabudowanym. Niestety i w miastach dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych, którzy są słabo widoczni na naszych drogach. Stąd inicjatywa miasta, aby umieszczać takie ramiona z opaskami odblaskowymi do korzystania dla osób, które nie mają przy sobie tego typu elementów w celu szybszego zasygnalizowania innym uczestnikom ruchu drogowego o swojej obecności na jezdni.

Na opaskach zamieszczona jest treść inicjatywy „WEŹ  ROZWIŃ  PRZEJDŹ ZOSTAW”. Takie słupki z opaskami mieszkańcy będą mogli spotkać przy przejściach ul. Prufferów a Poznańska, przy ul. Bażyńskich vis a vis marketów, ul. Polnej a Kociewskiej oraz Przy Skarpie a Szosa Lubicka.

Organizatorzy liczą, że ta inicjatywa będzie kolejnym elementem w dążeniu do uświadamiania społeczności lokalnej jak ogromna jest waga zasygnalizowania swojej obecności na jezdni, aby kierowca w odpowiednim czasie mógł dostrzec pieszego na drodze. Pamiętajmy, że te opaski naprawdę ratują nasze zdrowie, a niejednokrotnie życie. Dokładajmy ze swojej strony wszelkich starań, abyśmy to my odpowiedzialnie wkraczali na jezdnię zapewniając sobie maksimum ochrony. Wystarczy ten jeden mały element odblaskowy, by kierowcy szybciej zredukowali prędkość i zatrzymali pojazd przed przejściem, a nie na nim.


 

Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Kamila Ogonowska
Ładowanie odtwarzacza...