WIADOMOŚCI

Policyjne działania pn „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 24.10.2017

Kujawsko-pomorscy policjanci prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem realizowanych cyklicznie działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa właśnie niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści.

Dzisiaj (24.10.17) od 6.00 do 22.00 na terenie naszego województwa prowadzone są ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a w szczególności pieszym i rowerzystom. To oni są spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

W ramach działań policjanci zwracają szczególną uwagę na "niechronionych uczestników", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego. Dodatkowo w godzinach popołudniowych i wieczornych mundurowi będą sprawdzać czy piesi poza terenem zabudowanym noszą obowiązkowe elementy odblaskowe. Bacznie też będą przyglądali się zachowaniom kierowców.

Wcześnie zapadający zmrok powoduje niebezpieczne sytuację zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i dla kierujących . Ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że niechroniony uczestnik ruchu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Apelujemy do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym. Przed przejściem przez jezdnię należy upewnić się, czy kierujący nas widzi i czy zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż może się to skończyć tragicznie!

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska