"ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM" przypominają i apelują policjanci - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

"ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM" przypominają i apelują policjanci

Data publikacji 05.12.2017

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili akcję „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”. Jej celem jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie pieszym poruszającym się po drodze nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy - noszenie odblasków to inwestycja w bezpieczeństwo, dlatego nośmy je i ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM!!!

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy w głównej mierze od dobrej widoczności. Policjanci przy każdej okazji mówią o tym, jak ogromną rolę odgrywają elementy odblaskowe. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili wczoraj (4.12.17) akcję „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”.

Patrole ruchu drogowego kierowane były w miejsca, gdzie w godzinach rannych 5:00 – 9:00 i wieczornych 16:00 – 20:00 wzrasta ruch rowerzystów i pieszych (szczególnie na drogach prowadzących do przedsiębiorstw, instytucji, szkół, zakładów pracy, placówek handlowych itp.). W trakcie tych działań policjanci reagowali na wykroczenia zarówno popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak również przez kierujących pojazdami wobec pieszych.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze propagowali założenia akcji „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”: przypominali i uświadamiali pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przedsięwzięcie to ma na celu zachęcenie do korzystania z elementów odblaskowych jednocześnie tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg również w obszarze zabudowanym.

W działaniach wzięło udział 321 policjantów ze wszystkich jednostek kujawsko-pomorskiego garnizonu. Mundurowi ujawnili w sumie 502 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami, 32 przez rowerzystów oraz 122 przez pieszych. Funkcjonariusze łącznie nałożyli za wykroczenia 434 mandaty karne, sporządzili do sądów rejonowych 14 wniosków o ukaranie, a 208 osób pouczyli.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym, ale powinniśmy również mówić o tym naszym dzieciom, a już na pewno zadbać o to by nosiły odblaski. Pamiętajmy tego typu elementy powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Pamiętajmy - noszenie odblasków to inwestycja w bezpieczeństwo, dlatego nośmy je i ŚWIEĆMY PRZYKŁADEM!!!

 

"ŚWIEĆ PRZYKŁADEM" na drogach powiatu włocławskiego

"ŚWIEĆ PRZYKŁADEM" na drogach powiatu toruńskiego

Autor: opracowano na podstawie informacji WRD KWP w Bydgoszczy
Publikacja: Kamila Ogonowska