WIADOMOŚCI

Policyjne spotkania z uczniami przed zbliżającymi się feriami

Data publikacji 24.01.2018

Ferie zimowe coraz bliżej, dlatego włocławscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań profilaktycznych z uczniami. W spotkaniach biorą udział zarówno policyjni profilaktycy, jak i dzielnicowi, a także funkcjonariusze ogniwa wodnego. Ci ostatni wspólnie z ratownikami WOPR-u uświadamiają, jak w bezpieczny sposób oddać się zimowemu szaleństwu i przestrzegają przed ślizganiem się po zamarzniętych stawach, jeziorach, czy rzekach.

Pierwsze z cyklu wspólnych spotkań odbyło się wczoraj (23.01.18) w Szkole Podstawowej nr 2 we Włocławku. Dzisiaj natomiast (24.01.18) policyjni „wodniacy” zawitali w Szkole Muzycznej i Szkole Podstawowej nr 7.

Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą mundurowi przestrzegali przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, gdyż jest to bardzo niebezpieczne. Uświadamiali młodych ludzi, że grubość tafli lodu może być zmienna i w każdej chwili grozi pęknięciem.
Policjanci i WOPR-owcy udzielali także rad, jak zachować się w sytuacji, gdy załamie się pod nami lód, a także, gdy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia. W scenariuszu spotkań nie zabrakło również pokazu udzielania pierwszej pomocy.

A oto kilka rad, do których warto stosować się, aby uniknąć wypadków podczas zimowego wypoczynku:

- do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu ulicznego;
- zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowanym czasie powrotu;
- nie ślizgajmy się po zamarzniętych rzekach, jeziorach – korzystajmy ze zorganizowanych lodowisk;
- w przypadku załamania się lodu najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wydostać na lód;
- kiedy zauważymy tonącego nie biegnijmy w jego kierunku – pod nami również może załamać się lód;
- spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec np. szalika lub gałęzi;
- po wyciągnięciu poszkodowanego z wody należy okryć go czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i przetransportować do ciepłego pomieszczenia;
- jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić pomocy poszkodowanemu, natychmiast poinformujmy służby, dzwoniąc np. na telefon alarmowy 112.

Autor: nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek
Publikacja: Kamila Ogonowska
Ładowanie odtwarzacza...