Policjanci przerwali proceder sharingu - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Policjanci przerwali proceder sharingu

Data publikacji 12.03.2018

41-letni mieszkaniec powiatu żnińskiego nielegalnie udostępniał w sieci programy płatnych telewizji cyfrowych. Namierzyli go policjanci z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości i zatrzymali wspólnie z kryminalnymi ze Żnina. W jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt elektroniczny. Teraz grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Informacje o tym, że w internecie działa serwer, za pośrednictwem którego nielegalnie udostępniane są uprawnienia umożliwiające odbieranie kodowanych kanałów telewizji cyfrowych uzyskali policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Swoje ustalenia przekazali żnińskim kryminalnym, z którymi podjęli dalsze czynności w tej sprawie.  

W minioną środę (7.03.18), na podstawie postanowień uzyskanych z Prokuratury Rejonowej w Szubinie Ośrodek Zamiejscowy z siedzibą w Żninie, policjanci komórek „cyber" wraz z funkcjonariuszami z komend miejskich i powiatowych przeszukali 17 mieszkań na terenie województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i małopolskiego pod kątem sharingu czyli nielegalnego rozdzielania sygnału płatnych telewizji cyfrowych. W trakcie czynności zabezpieczyli 29 dekoderów telewizji satelitarnej, 9 routerów, 3 switche, 10 komputerów stacjonarnych i przenośnych, a także nośniki pamięci. Na poczet przyszłych kar tymczasowo zabezpieczyli mienie ruchome o wartości 72 000 zł.

Tego samego dnia funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy, wspólnie ze żnińskim kryminalnymi, do sprawy zatrzymali 41-letniego mieszkańca powiatu żnińskiego. Następnego dnia (8.03.18) mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut przestępstwa z  "Ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym”. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Sprawa znajdzie finał w sądzie,do którego trafi akt oskarżenia. Żninianinowi grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Z policyjnych ustaleń wynika, że w nielegalny proceder „cardsharingu” zamieszanych jest kilkaset osób zamieszkujących na terenie kraju, jak i państw Unii Europejskiej takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Holandia oraz Francja.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Autor: mł. asp. Wioleta Burzych
Publikacja: Kamila Ogonowska
Ładowanie odtwarzacza...