Areszty dla trzech włamywaczy - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Areszty dla trzech włamywaczy

Data publikacji 16.03.2018

Na 3 miesiące tymczasowo za kraty trafili trzej mężczyźni podejrzani o włamania i kradzieże z domów jednorodzinnych. Sprawcy zostali zatrzymani przez kryminalnych z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy, gdy wracali z kolejnej "roboty". Teraz nie unikną kary, a grozi im do 10 lat więzienia. Nie jest też wykluczone, że wkrótce usłyszą kolejne zarzuty.

Przypomnijmy: sprawa ma swój początek w gminie Lubicz w powiecie toruńskim, gdzie na początku stycznia nieznany sprawca bądź sprawcy włamali się do jednego z domów jednorodzinnych. Łupem złodzieja padły wtedy biżuteria, monety, a także sejf, w którym przechowywana była waluta różnych krajów. Łączne straty pokrzywdzony oszacował na 80 000 zł. 

Rozwikłaniem tego przestępstwa zajęli się kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Z ich ustaleń wynikało bowiem, że do podobnych zdarzeń doszło także w innych województwach. W toku analizy zgromadzonych materiałów policjanci doszli do wniosku, że mają do czynienia z grupą, która dokonuje włamań na terenie kraju. Modus operandi sprawców był za każdym razem ten sam. Na osiedlu domów jednorodzinnych wybierali posesję, której teren był obsadzony tujami lub inną roślinnością, która izolowała od osób postronnych, a sprawcy nie byli widoczni z zewnątrz.

W „biały dzień”, gdy domownicy wychodzili do swoich codziennych zajęć, dzwonili do drzwi, sprawdzając czy ktoś jest w środku. Gdy nikt nie odpowiadał włamywali się do wnętrza domów, plądrowali pomieszczenia, zabierając cenne rzeczy m.in.: pieniądze, biżuterię, zegarki, monety kolekcjonerskie i znikali z łupem.

W miniony wtorek (13.03.18), gdy wracali z tzw. roboty na ich drodze stanęli kryminalni z Bydgoszczy. Policjanci zatrzymali namierzone auto na bramkach zjazdowych z autostrady w Rusocinie. Podczas przeszukania samochodu funkcjonariusze zabezpieczyli łupy, które chwilę wcześniej sprawcy wynieśli z jednego z domów na terenie Chełmna. Wśród odzyskanych przedmiotów znalazły się m.in. złota biżuteria, zegarki, polska i brytyjska gotówka, a także inne drobiazgi, warte w sumie około 27 500 zł. Podróżujący autem trzej mężczyźni w wieku 20, 35 i 42 lata zostali zatrzymani do wyjaśnienia. Wszyscy są mieszkańcami Gdańska.

Na podstawie zgromadzonych dowodów następnego dnia (14.03.18) kryminalni przedstawili całej trójce zarzuty włamania i kradzieży do domów na terenie gminy Lubicz oraz Chełmnie.

Wczoraj (15.03.18) policjanci doprowadzili podejrzanych do Sądu Rejonowego w Toruniu z wnioskiem prokuratora o ich tymczasowe aresztowanie. Tam zapadła decyzja, że wczyscy najbliższe 3 miesiące spędzą tymczasowo w areszcie. Za przestepstwa, o które są podejrzani grozi im do 10 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa, kryminalni nadal pracują nad innymi tego typu zdarzeniami. Nie jest wykluczone, że grupa ma na swoim koncie przestępstwa, do których doszło na terenie całego kraju.

Autor: Kamila Ogonowska
Publikacja: Kamila Ogonowska