WIADOMOŚCI

Działania „Kaskadowy pomiar prędkości” na kujawsko-pomorskich drogach

Data publikacji 16.04.2018

Przekraczanie dozwolonej prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych, dlatego też dzisiaj policjanci prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „Kaskadowy pomiar prędkości”. Celem akcji jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa podróżujących oraz ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

Dzisiaj (16.04.18) kujawsko-pomorscy policjanci włączyli się w ogólnopolskie wzmożone działania kontrolno-prewencyjne „Kaskadowy pomiar prędkości”. Działania rozpoczęły się o 6.00 i będą trwały do 22.00. Funkcjonariusze ruchu drogowego z Komend Miejskich Policji w Bydgoszczy i Toruniu oraz Komend Powiatowych Policji w Lipnie i Nakle nad Notecią  działania polegające na kaskadowym pomiarze prędkości prowadzą na drodze krajowej nr 10. Natomiast na pozostałych drogach naszego województwa działania prowadzone są w oparciu o analizę zdarzeń drogowych.

Podczas policyjnych działań mundurowi będą czuwali nad stosowaniem się uczestników ruchu do obowiązujących przepisów oraz zasad drogowych, będą sprawdzali prędkość z jaką poruszają się kierowcy, kontrolowali ich stan trzeźwości, stan techniczny pojazdów oraz wymagane dokumenty. Policjanci ruchu drogowego wykorzystają do działań dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym również pojazdy wyposażone w wideorejestrator. Celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości oraz eliminowanie z dróg „piratów drogowych”, ale przed wszystkim zminimalizowanie wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Policyjne działania kontrolno-prewencyjne „Kaskadowy pomiar prędkości” prowadzone są dzisiaj we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a koordynować je będzie Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Apelujemy do kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków panujących na drodze. Pamiętajmy rozsądek
i przestrzeganie zasad prawa o ruchu drogowym mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach.   

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska