WIADOMOŚCI

"Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego" w powiecie aleksandrowskim

Data publikacji 10.07.2018

Policjanci z aleksandrowskiej "drogówki" przeprowadzili na drogach powiatu działania pn. „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego”. Patrole pojawiły się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Posypały się mandaty, ale były również pouczenia.

Rowerzyści, motorowerzyści oraz piesi to grupa użytkowników dróg, która jest narażona na niebezpieczeństwo bardziej niż inni użytkownicy. Niestety nie każdy poruszający się po drogach stosuje się do zasad zawartych w przepisach prawa. Główną przyczyną zachowania się pieszego lub rowerzysty, w wyniku której dochodzi do zdarzeń drogowych jest nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, poruszanie się nieprawidłową stroną drogi oraz przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.
Każdy kontakt pieszego, rowerzysty czy motorowerzysty z pojazdem będącym w ruchu w momencie uderzenia naraża ich na bardzo dotkliwe skutki. Jak sama nazwa wskazuje „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego” w chwili zdarzenia nie jest osłonięty karoserią, nie może liczyć na działanie poduszek powietrznych czy pasów bezpieczeństwa. W kontakcie z pojazdem zawsze poważniejsze obrażenia poniesie pieszy i rowerzysta.

Dlatego też, na tę grupę uczestników trzeba zwracać szczególną uwagę. Policjanci podczas działań reagowali też na nieprawidłowe zachowania kierujących wobec „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Natomiast pieszym i rowerzystom przypominali, jak ważne dla ich życia i zdrowia jest stosowanie się do przepisów drogowych.

Autor: sierż. Magdalena Jóźwiak
Publikacja: Kamila Ogonowska