Bezpieczne wakacje – bez używek - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Bezpieczne wakacje – bez używek

W ramach akcji Lato 2018 policjanci odwiedzili dziś filię Biblioteki Publicznej Gminy Lipno w Jastrzębiu. Na spotkaniu policjantka opowiedziała o zgubnym wpływie alkoholu, narkotyków i dopalaczy.

Dziś (17.07.2018) policjanci przeprowadzili spotkanie edukacyjno-profilaktyczne z grupą dzieci uczęszczających na zajęcia w Bibliotece Publicznej Gminy Lipno w Jastrzębiu. W ramach akcji Wakacje 2018 policjantka opowiedziała o zgubnym wpływie alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Co to są używki, jak bardzo są niebezpieczne, czy można uzależnić się po pierwszym razie, czy jednorazowe spróbowanie narkotyku jest bezpieczne, jak wpływa on na organizm zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym, co jest bardziej szkodliwe i jak się uchronić przed niebezpieczeństwem, które niosą ze sobą używki to tylko niektóre z przedmiotów dzisiejszej dyskusji. Wraz z funkcjonariuszka dzieci odkrywały prawdy i obalały mity na temat alkoholu i narkotyków.

Przyniesione zdjęcia, ulotki i wykonywane „eksperymenty” zobrazowały niebezpieczeństwa, które wiążą się z narkotykami. Pokonanie slalomu w alkogoglach uświadomiło jak bardzo upośledza on funkcje poznawcze organizmu i jakie konsekwencje wynikają ze spożywania go.

Druga część spotkania poświęcona była bezpiecznemu wypoczynkowi wakacyjnemu. Omówiono zachowania podczas burzy i prac w gospodarstwach oraz zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów i spotkań z nieznanymi osobami. 

Następnie dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego plażowania i korzystania z akwenów. Policjantka opowiedziała o sygnałach używanych przez ratowników, zasadach zachowania się nad wodą i przypomniała zasady resuscytacji. 

Ludzie topią się po cichu. Funkcjonariuszka opowiedziała, na co zwracać uwagę i jak udzielać pomocy, aby samemu pozostać bezpiecznym.

 

Autor: mł. asp. Małgorzata Małkińska
Publikacja: asp. Piotr Duziak