Zanim wyjdziesz na grzyby zadbaj, by nie musieli cię szukać - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Zanim wyjdziesz na grzyby zadbaj, by nie musieli cię szukać

Amatorzy grzybów cieszą się sezonem. Planując spędzanie wolnego czasu na grzybobraniu warto jednak przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa, aby wyprawa do lasu okazała się nie tylko owocna, ale i bezpieczna.

Wczoraj (26.09.18) dwa policyjne patrole z Lipna szukały grzybiarzy, którzy zbłądzili w lesie. Wiadomość do dyżurnego lipnowskiej jednostki przekazało Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Cztery osoby wybrały się do lasu autem, ale po opuszczeniu go i wyprawie na grzyby nie potrafiły odnaleźć drogi powrotnej. Pracownicy centrum ratunkowego ustalili współrzędne miejsca, gdzie znajdował się jeden z uczestników wyprawy i na tej podstawie funkcjonariusze ustalili gdzie mogą przebywać wszyscy. Dyżurny skierował na miejsce dwa patrole, które odnalazły grzybiarzy po blisko 2h poszukiwań. Dobrze, że było to w godzinach południowych i zmrok nie utrudniał akcji.

Wybierając się do lasu dobrze jest zapewnić sobie towarzystwo, by nie jechać samotnie, szczególnie, gdy słabo znamy teren. Wówczas współtowarzyszy utrzymujmy w zasięgu wzroku. Gdy jednak wybieramy się w pojedynkę dobrze jest poinformować o wyprawie bliskich i podać rejon, w jaki się udajemy oraz spodziewaną godzinę powrotu. Warto zwracać uwagę na stałe charakterystyczne punkty odniesienia, które mijamy. Ułatwi to odnalezienie drogi powrotnej.

Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą telefon i zadbać o to, aby miał naładowaną baterię. To w razie potrzeby znacznie ułatwia kontakt ze służbami, a poszukiwania trwają czasami długie godziny.

Należy także zadbać o odpowiednia odzież, bo jesienna pogoda potrafi szybko się zmieniać. Warto zadbać też o elementy odblaskowe, dzięki którym po zapadnięciu zmroku zostaniemy szybciej zauważeni.

Autor: podkom. Małgorzata Małkińska
Publikacja: Kamila Ogonowska