WIADOMOŚCI

Bydgoscy policjanci włączyli się w „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”

Data publikacji 01.10.2018

Podczas zeszłorocznej inauguracji akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” dzień 1 października 2018 roku został ogłoszony „Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków”. Policjanci wraz z partnerami przy przejściach dla pieszych przypominali mieszkańcom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych oraz wyposażyli w nie napotkanych bydgoszczan.

Dzisiaj (01.10.18) bydgoscy policjanci zorganizowali akcję promującą noszenie elementów odblaskowych wśród bydgoszczan. Akcja zorganizowana została przez bydgoskich policjantów prewencji i ruchu drogowego przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bydgoszczy oraz kierowcą rajdowym Marcinem Gagackim z Oponeo Motorsport. Policjanci wraz z partnerami w rejonie przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Kamiennej i ul. Gdańskiej przypominali  mieszkańcom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych oraz wyposażyli w nie napotkanych bydgoszczan. 

Policjanci przypomnieli pieszym i użytkownikom jednośladów, jak ważne są elementy odblaskowe, gdyż wpływają na widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności po zmroku. Jak wiemy przepisy mówią o obowiązkowym ich noszeniu poza obszarem zabudowanym w przypadku, gdy nie ma drogi dla pieszych lub chodnika.

Odblaski to niewielkie elementy mające wielką wagę w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. To dzięki nim pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze, na przejściu dla pieszych i to one w wielu przypadkach ratują ludzkie życie. To, jak działają elementy odblaskowe jest widoczne również na filmie edukacyjnym nakręconym przez policjantów Wydziału Prewencji przy współpracy z kierowcą rajdowym Marcinem Gagackim.

Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska
Ładowanie odtwarzacza...