Policyjne działania „ZNICZ 2018” - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Policyjne działania „ZNICZ 2018”

Data publikacji 31.10.2018

Już jutro dzień Wszystkich Świętych to dla większości wyjazdy na groby bliskich. Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie naszego województwa od dzisiaj (31.10.18) do niedzieli (4.11.18) czuwać będą kujawsko-pomorscy policjanci, rozpoczynający akcję „ZNICZ 2018”.

W ramach ogólnopolskiej akcji „ZNICZ 2018” policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą realizować działania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania na drogach oraz zapewniać płynność ruchu w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami. W tym okresie na drogach prowadzących do oraz przebiegających przy cmentarzach, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów wzrośnie także natężenie ruchu pieszych.

Abyśmy bezpiecznie dotarli na groby naszych najbliższych funkcjonariusze będą:
- ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
- sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów,
- zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

Apelujemy:
- w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować,
- prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego,
- bezwzględnie podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem. Są one bowiem ważniejsze od sygnałów świetlnych, czy znaków drogowych,
- należy parkować samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Pieszym przypominamy:
-  aby zachowali większą ostrożność w rejonie przejść dla pieszych i wchodzili na nie dopiero po upewnieniu się, że kierujący ich widzi i zdąży wyhamować,
- o obowiązku używania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się po drodze pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Tegoroczna policyjna akcja „ZNICZ 2018” rozpoczęła się dzisiaj (31.10.18) o 6.00, a zakończy o 22.00 w niedzielę (4.11.18).

Podczas ubiegłorocznej policyjnej akcji „ZNICZ 2017" od piątku (27.10.17) do czwartku (2.11.17) na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 16 wypadków drogowych, w których 21 osób zostało rannych. Nikt nie zginął. Policjanci odnotowali 701 kolizji. Niestety nie obyło się bez nietrzeźwych kierujących. Policjanci zatrzymali ich aż 65!

Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg. Weźmy pod uwagę to, że w tych dniach pogoda może być bardzo zmienna, dlatego dostosujmy prędkość do warunków jakie panują na drodze. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia  31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

    

data od godziny do godziny uwagi
31 października 2018 r.     18:00    22:00   dzień poprzedzający
1 listopada 2018 r.     8:00  22:00  Wszystkich Świętych

Akcja ZNICZ 2018 - Bydgoszcz

Akcja ZNICZ 2018 - Toruń

Akcja ZNICZ 2018 - Włocławek

Akcja ZNICZ 2018 - Grudziądz

Akcja ZNICZ 2018 - Aleksandrów Kujawski

Akcja ZNICZ 2018 - Brodnica

Akcja ZNICZ 2018 - Chełmno

Akcja ZNICZ 2018 - Golub Dobrzyń

Akcja ZNICZ 2018 - Inowrocław

Akcja ZNICZ 2018 - Lipno

Akcja ZNICZ 2018 - Mogilno

Akcja ZNICZ 2018 - Nakło nad Notecią

Akcja ZNICZ 2018 - Radziejów

Akcja ZNICZ 2018 - Rypin

Akcja ZNICZ 2018 - Sępólno Krajeńskie

Akcja ZNICZ 2018 - Świecie

Akcja ZNICZ 2018 - Tuchola

Akcja ZNICZ 2018 - Wąbrzeźno

Akcja ZNICZ 2018 - Żnin

Autor: kom. Joanna Jakubas
Publikacja: Kamila Ogonowska