Wiadomości

Warsztaty dla seniorów i młodzieży „Różnica pokoleń, poglądów, tolerancja, pomoc”

Pod takim hasłem na wspólnych warsztatach spotkali się seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Życzliwa Przystań” z uczniami klasy I A mundurowej ZSP nr 1 w Inowrocławiu. Celem tego rodzaju profilaktyki społecznej, prowadzonej przez Policję, jest skłanianie ludzi do lepszej komunikacji, zrozumienia różnic pokoleniowych, a także pomoc.

Tego typu spotkanie zainicjowali asp. szt. Izabella Drobniecka i nauczyciel Pan Henryk Domagała. Dzisiejsze (14.11) warsztaty otworzyła Wicedyrektor Pani Ilona Janiak. Następnie uczennica Klaudia przeczytała wiersz Tadeusza Różewicza pt. Przepaść”, traktujący o zagubionej w gąszczu rzeczywistości seniorce i pomocnej ręce chłopca. Następnie o postawie pewnej nastolatki, która w myślach stawia tezę o stereotypach seniorów odczytała tekst policjantka. Jedna z opiekunek DDP Pani Katarzyna Sowińska natomiast wyjawiła myśli starszej kobiety, która stara się zrozumieć, a nawet wytłumaczyć, nie do końca dobrą postawę nastolatki. 

Jedna z klas ZSP nr 1 zamieniła się zatem w „pole bitwy” na argumenty. Wszystko po to, by zrozumieć każde z pokoleń i uzyskać odpowiedź na wiele pytań. Wywołane przez policjantkę tematy: coraz luźniejsze więzi w rodzinach prowadzą do pozostawiania seniorów samym sobie, szybkie tempo życia młodzieży to czasem problem i konflikt z prawem, zatarcie się zasad grzecznościowych u młodych ludzi, wścibski sąsiad na klatce, jak z nim funkcjonować, czy miejsce w autobusie musi być „walką o terytorium”, były powodem do obrania stanowiska w tych sprawach. 

Była też mowa o stereotypów, którymi posługuje się młodzież na temat seniorów. Stąd też niekiedy prowokujące do dłuższej rozmowy, wypowiedzi nastolatków. Okazuje się, że młodzi ludzie uważają, że zachowanie i zasady wynosi się z domu. Dlatego szacunek i otwarcie na drugiego człowieka to podstawa zależności między ludźmi. W dyskusji okazało się, że młodzi ludzie chcą słuchać starszych, a najbardziej są ciekawi ich opowieści o wojnie, o tym jak dorastali. Seniorzy uznali natomiast, że chcieliby pokazać młodym wartości, nauczyć ich zasad życia. Nowości takie jak obecna moda na różne rzeczy, w tym na internet była pozytywnie burzliwa,. Okazuje się, że obie strony lubią nowości techniczne, ale i modę odzieżową.

Spotkaniu towarzyszyła czasem żarliwa dyskusja, która okazała się ciekawym doświadczeniem dla obu stron. Każda z grup broniła swoim argumentów i starała się przekonać drugą, jak wielką indywidualnością jest każdy człowiek. „Uczniowska poczta” dała wyraz podziękowaniu seniorom za spotkanie. Młodzież tym sposobem, ogromną aktywnością  i umiejętnością konwersacji pokazała szacunek i uznanie dla gości. Ci nie byli dłużni młodzieży, bo sam fakt spotkania i to jak młody człowiek widzi obecnie starość, były dla seniorów wzruszeniem. 
 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony