Wspólne kontrole osób bezdomnych pomogły uniknąć tragedii - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Wspólne kontrole osób bezdomnych pomogły uniknąć tragedii

Data publikacji 18.12.2018

Dzielnicowi z Tucholi wraz z pracownikami miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej kontrolowali miejsca, gdzie mogą nocować osoby bezdomne. W jednym z pustostanów na terenie miasta zauważyli mężczyznę. Bezdomny był skrajnie wyziębiony. Policjanci udzielili mu pierwszej pomocy. Dzięki szybkiej reakcji nie doszło do tragedii.

Dzielnicowi asp. szt. Jacek Mężydło i mł. asp. Mariusz Kulczyk wspólnie z Panią Iwoną Kamińską i Panią Justyną Porębską - pracownicami miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej w miniony piątek (14.12.18) w godzinach porannych rutynowo kontrolowali miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie. W opuszczonym budynku nieopodal centrum miasta znajdował się mężczyzna. Leżał na ziemi, był skrajnie wyczerpany i wyziębiony. Nie miał na sobie nawet odzieży stosownej do tej pory roku. Na odkrytych stopach miał widoczne przebarwienia. Mężczyzna był mocno osłabiony i nie potrafił samodzielnie się podnieść. Policjanci próbowali nawiązać z nim kontakt, lecz był on bardzo utrudniony.

Funkcjonariusze okryli więc mężczyznę kocem termicznym i kontrolowali jego funkcje życiowe do przyjazdu wezwanego na miejsce pogotowia ratunkowego, który zabrał go do szpitala.

Nie wiadomo jakby skończyła się kolejna doba dla mężczyzny, gdyby nie pomoc mundurowych i pracowników ośrodka.  

Policja apeluje do mieszkańców, by informowali odpowiednie służby o miejscach, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne, narażone na działanie niskich temperatur. Takie zgłoszenia można też przekazać policji za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Właściwa reakcja może pomóc w uniknięciu tragedii.

Autor: sierż. szt. Bartosz Wiese
Publikacja: Kamila Ogonowska