WIADOMOŚCI

Trafił do celi za groźby i znieważenie lekarza oraz ratowników medycznych

Data publikacji 12.02.2019

Policjanci z Mogilna zatrzymali agresywnego 54–latka, który w trakcie udzielania pomocy znieważył oraz groził śmiercią załodze karetki pogotowia ratunkowego. Przypominamy, że lekarze i ratownicy medyczni podlegają podczas swojej pracy ochronie prawnej takiej samej, jak funkcjonariusz publiczny.

W minioną niedzielę (19.02.19) o 15:30 zespół ratownictwa medycznego z mogileńskiego szpitala otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w parku miejskim, który prawdopodobnie dostał ataku padaczki. Na miejscu lekarz i dwaj ratownicy medyczni stwierdzili, że 54–letni mieszkaniec Mogilna symuluje, a w dodatku jest mocno pijany. Po wstępnym badaniu mężczyzna stał się bardzo agresywny. Używając niecenzuralnych słów znieważył załogę oraz groził pobiciem, a także pozbawieniem życia. Próba zwrócenia uwagi na niewłaściwe zachowanie tylko wywoływała dodatkowe wzburzenie.

Załoga karetki poprosiła o pomoc patrol prewencji. Funkcjonariusze zatrzymali 54–latka i przewieźli go do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał dwa zarzuty karne za znieważenie oraz kierowanie gróźb karalnych wobec lekarza i ratowników medycznych, za co grozi mu kara do lat 2 pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że lekarz czy ratownik medyczny podczas pełnienia obowiązków służbowych korzysta z ochrony prawnej przewidzianej funkcjonariuszowi publicznemu.

Autor: asp. Tomasz Bartecki
Publikacja: Kamila Ogonowska