WIADOMOŚCI

Kolejne spotkanie o stereotypach, dyskryminacji i uprzedzeniach ze studentami zagranicznymi bydgoskiego UTP

Bydgoscy policjanci spotkali się z kolejną grupą studentów zagranicznych z Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy w ramach działań w zakresie "przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość".

Spotkanie na uczelni poświęcone było tematyce "Stereotypy, dyskryminacja, uprzedzenia - zagrożenia z tym związane". Tematykę tego zagadnienia poprowadziła kom. Anna Frencel Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy do Spraw Ochrony Praw Człowieka. Na Uniwersytecie Technologiczno- Przyrodniczym w Bydgoszczy co roku, w ramach wymiany studenckiej programu "Erasmus +", uczestniczy ponad 150 studentów, głównie z Turcji, ale również Hiszpanii i Włoch.

Bydgoscy policjanci podjęli współpracę z władzami uniwersytetu w ramach policyjnych działań w zakresie "PRZECIWDZIAŁANIA PROPAGOWANIU FASZYZMU I INNYCH USTROJÓW TOTALITARNYCH ORAZ PRZESTĘPSTWOM NAWOŁYWANIA DO NIENAWIŚCI NA TLE RÓŻNIC NARODOWOŚCIOWYCH, ETNICZNYCH, RASOWYCH, WYZNANIOWYCH ALBO ZE WZGLĘDU NA BEZWYZNANIOWOŚĆ".  Spotkanie ze studentami różnych narodowości było okazją do omówienia zagadnienia bezpieczeństwa i przybliżenia prawa polskiego w zakresie tzw. "Przestępstw z nienawiści".

Kom. Anna Frencel podczas spotkania opowiedziała studentom :

  • Jak mogę się czuć bezpiecznie w tym kraju?
  • Co mogą zrobić żeby tak się czuć?
  • Gdzie mogą znaleźć pomoc?
  • Gdzie mogą zadzwonić kiedy czują zagrożenie dla zdrowia lub życia?
  • O czym muszą pamiętać, jeśli będą świadkiem lub staną się ofiarą przestępstwa.

W ramach omawianego tematu policjantka omówiła różnice między uprzedzeniami a dyskryminacją, a przede wszystkim wytłumaczyła, jak akty motywowane uprzedzeniami i nienawiścią nie skierowane przeciwko konkretnej ofierze, nie kwalifikujące się jeszcze jako przestępstwo mogą do niego prowadzić.

W drugiej części spotkania sierż. sztab. Rafał Wohlfeil z wydziału prewencji bydgoskiej komendy omówił działanie numeru alarmowego oraz zapoznał studentów z aplikacją "Moja Komenda".

Na koniec spotkania studenci chętnie przedstawili się i zadawali pytania dotyczące przestrzegania prawa np. palenia papierosów w miejscach publicznych czy płatności za mandaty. Mamy nadzieję, że przedstawiona tematyka spotkania  przyczyniła się do poprawy  poczucia ich bezpieczeństwa w naszym mieście.

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska