Działania "Pasy" na kujawsko-pomorskich drogach - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Działania "Pasy" na kujawsko-pomorskich drogach

Data publikacji 15.03.2019

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili wczoraj działania „Pasy”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także czy dzieci korzystają z fotelików i czy są przewożone w bezpieczny sposób.

Wczoraj (15.03.19) w godzinach 6-22 policjanci kontrolowali czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy. Funkcjonariusze sprawdzali także w jaki sposób przewożone są dzieci np. do szkół i przedszkoli. Działania takie to doskonała okazja, aby przypomnieć dorosłym, że dbanie o bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży to ich obowiązek. Korzystanie z fotelików oraz pasów bezpieczeństwa zapobiega przed ciężkimi obrażeniami jakie zwykle odnoszą uczestnicy wypadków drogowych. Pamiętajmy, że osoby niekorzystające podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa muszą liczyć się z tym, że w razie kontroli policyjnej grozi im mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Mandat i punkty karne otrzyma kierowca w przypadku niedopełnienia obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu przeznaczonym do przewożenia dzieci (150 zł i 6 punktów karnych), natomiast za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami na kierującego można nałożyć mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty. Sam pasażer za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł.

Podczas wczorajszych działań na drogach woj. kujawsko-pomorskiego policjanci skontrolowali 2 380 pojazdów, ujawniając 1 152 przypadki naruszeń dot. obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, w tym 561 niekorzystania pasów przez kierujących i w 70 niekorzystanie z pasów przez pasażerów. Podczas kontroli policjanci ujawnili w 5 przypadkach nieprawidłowości w przewożeniu dzieci. Powyższe działania mają przede wszystkim charakter prewencyjny, których celem jest uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, że ich własne bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

Pamiętajmy! Jedziemy samochodem? Zawsze zapinajmy pasy. One mogą uratować nam życie. Bez względu na to, czy jesteś kierowcą czy też pasażerem - zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

 

Działania „Pasy” na terenie powiatu radziejowskiego

Działania „Pasy” na terenie powiatu inowrocławskiego

Działania „Pasy” na terenie powiatu grudziądzkiego

Działania "Pasy" na drogach powiatu bydgoskiego

Działania „Pasy” na terenie powiatu żnińskiego

Działania „Pasy” na terenie powiatu

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska