WIADOMOŚCI

Nieletni przestępcy zatrzymani przez policjantów z Grudziądza

Grudziądzcy policjanci zatrzymali dwóch 16-latków i 14-latka, którzy dokonali najpierw rozboju, a później kradzieży. Zaatakowany mężczyzna został zmuszony do wydania saszetki, poszkodowanej kobiecie sprawcy wyrwali z rąk torebkę. Młodszy ze sprawców przekazany został pod opiekę matki, pozostali dwaj trafili do jednej z placówek wychowawczych w Bydgoszczy. Jakie poniosą konsekwencje wkrótce zadecyduje sąd.

W piątek (2.08.19) po 8.00 na ul. Chełmińskiej w Grudziądzu młody chłopak wyrwał z rąk idącej chodnikiem kobiety torebkę z dokumentami, pieniędzmi, kluczami od mieszkania i telefonem. Sprawca uciekł w towarzystwie innego chłopaka. Pokrzywdzona 68-latka o zdarzeniu osobiście powiadomiła policję, udając się do pobliskiej komendy. Na poszukiwanie sprawcy i jego kompana ruszyli policjanci. Informacja o tym, jak wyglądali młodzi złodzieje trafiła do wszystkich pracujących w tym czasie funkcjonariuszy. Na pokładzie jednego z policyjnych pojazdów znalazła się też poszkodowana. Już po kilku minutach, na jednej z pobliskich ulic, kobieta rozpoznała młodocianego przestępcę. Chłopak na widok radiowozu zaczął uciekać, a w pogoń za nim pobiegł jeden z funkcjonariuszy, który szybko zatrzymał złodzieja. Chwilę później w ręce innych policjantów wpadł jego kompan. Zatrzymanymi okazali się dwaj 16-latkowie, którzy byli poszukiwani, bo uciekli z ośrodka wychowawczego. Skradzione rzeczy w części zostały odzyskane. 

Jak się później okazało, zanim okradli kobiete dwie godziny wcześniej jeden spośród trzech sprawców zaatakował idącego mężczyznę. Napastnik uderzył poszkodowanego i zażądał wydania pieniędzy oraz saszetki. Mężczyzna, obawiając się o swoje życie i zdrowie, oddał swoją własność, w której miał dokumenty i klucze od mieszkania.

Pracujący nad tymi dwiema sprawami policjanci od razu powiązali fakty. Śledczy ustalili, że z dwójką 16-latków działał jeszcze 14-latek, który też został zatrzymany, a po złożeniu wyjaśnień przekazany pod opiekę matki. Starsi sprawcy trafili do jednej z placówek wychowawczych w Bydgoszczy. 

Policjanci, po skompletowaniu materiału dowodowego, przekażą obie sprawie do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Grudziądzu z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania wobec całej trójki młodocianych przestępców.  

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: Kamila Ogonowska